Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagają znaleźć pracę

(pat)
Przez lata byli bezrobotni. Teraz zajmują się sprzątaniem pabianickich ulic i skwerów.
Przez lata byli bezrobotni. Teraz zajmują się sprzątaniem pabianickich ulic i skwerów. archiwum
Ponad 100 bezrobotnych pabianiczan, podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej, weźmie w 2011 roku udział w projekcie "Drogowskaz - przemiana", finansowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Społecznego. To jego czwarta edycja.

Osoby bez pracy znajdują wsparcie w sferze społecznej i zawodowej poprzez m.in. kursy, szkolenia, spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem.

Nowym elementem projektu jest udział 23 osób w Centrum Integracji Społecznej, gdzie uczestniczą w zajęciach połączonych z przygotowaniem zawodowym. Można nauczyć się obsługi komputera oraz ukończyć jeden z trzech kursów: opieki nad starszymi, chorymi ludźmi, sprzedawcy oraz... sprzątania.

- Prowadzenie CIS powierzyliśmy łódzkiej fundacji "Uwolnienie" - mówi Joanna Ubych, dyrektor MCPS.

- Uczestnicy spotykają się codziennie na kursach, mających ułatwić im później znalezienie pracy, ale jest też szereg zajęć, podczas których nasi podopieczni uzyskują informacje o prawie pracy, świadczeniach emerytalnych, zachowaniu się w urzędach, sądach, uczą się, jak napisać CV i list motywacyjny.

Do tej części projektu przystąpili pabianiczanie w wieku od 22 do 64 lat. Ponad połowa to kobiety. Za aktywny udział w CIS otrzymują świadczenie w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Ponieważ wymaga dyspozycyjności, nabór był prowadzony bardzo starannie. Do CIS skierowano osoby o dużej motywacji do zmian. Cykl spotkań trwa bowiem aż pół roku, po sześć godzin dziennie. I nie chodzi tylko o teorię.

- Kursy zawodowe mają związek z ewentualnym zatrudnieniem, dlatego na około 80 dni uczestników CIS kierujemy do rozmaitych instytucji, a te organizują im praktyczną naukę zawodu - wyjaśnia Mirosław Kołodziejczyk, koordynator projektu. - Raz w miesiącu aktywizujemy ich kulturalnie, choćby poprzez wyjście do biblioteki czy kina. Zajęcia w ramach CIS zakończą się w pierwszej połowie października.

- Nasz projekt, oprócz łódzkiego, jest pod względem finansowym największy w województwie - dodaje Joanna Ubych. - Jego budżet to suma ponad 1,5 mln zł. Udział miasta wynosi 10,5 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto