Ta piękna figura znajduje się na nagrobku Barbary i Kacpra Garzyńskich

Ta piękna figura znajduje się na nagrobku Barbary i Kacpra Garzyńskich.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po raz czwarty "Zjednoczenie Pabianickie" organizuje zbiórkę pieniędzy na odnowę zabytkowych pomników na cmentarzu w Pabianicach. Kwesta zostanie przeprowadzona we Wszystkich Świętych (poniedziałek) w godz. 9 - 17.

- Przy wszystkich bramach prowadzących na cmentarze komunalny, katolicki i ewangelicki staną z puszkami samorządowcy z miasta i powiatu, harcerze, dziennikarze, wolontariusze PCK i członkowie rozmaitych stowarzyszeń - informuje Krzysztof Hile, rzecznik prasowy "Zjednoczenia Pabianickiego". - My natomiast mamy nadzieję, że mieszkańcy włączą się do tej szczytnej akcji. Każdy, kto wesprze ją finansowo, otrzyma folder ze zdjęciami odnowionych już zabytkowych pomników i mottem: "Dzieje Twojej Ziemi na grobach czytaj".

Podczas trzech przeprowadzonych dotychczas zbiórek udało się łącznie zebrać 49 tys. 430 zł. Najlepiej wypadła ona w ubiegłym roku, kiedy odwiedzający groby bliskich wrzucili do puszek 17 tys. 674 zł.

Za pieniądze zebrane w 2007 roku odrestaurowane zostały trzy nagrobki - Elżbiety i Klemensa Garzyńskich, Julisa Vortheila i Beniamina Krusche.

Z datków ofiarowanych przez mieszkańców Pabianic rok później nowego wyglądu nabrały pomniki Lotty Krusche, Maniuli Ostanowiczówny, Teodora Dreslera oraz anioł z bezimiennego nagrobka za pomnikiem Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej.

Ubiegłoroczna kwesta pozwoliła na odnowienie dwóch nagrobków - Barbary i Kacpra Garzyńskich oraz Johanny Eleonory Krusche.

- Wszystkie odnawiane pomniki mają ogromną wartość - podkreśla Krzysztof Hile. - Typujemy je w uzgodnieniu z Anną Połomką, konserwatorem zabytków, która zajmuje się renowacją, oraz biorąc pod uwagę możliwości finansowe - zaznacza Krzysztof Hile.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!