Schroniska dla zwierząt w Łódzkiem: kontrola warunków

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli sprawdzili warunki w trzech schroniskach w województwie łódzkim. Wsród nich było schronisko dla zwierząt przy ulicy Marmurowej. Wyniki kontroli są zatrważające. W sprawdzonych przez NIK schroniskach co czwarte zwierzę pada lub jest poddawane eutanazji.

Schroniska dla zwierząt w Łódzkiem
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

NIK skontrolowała warunki w trzech schroniskach dla zwierząt w Łódzkiem. (© Jakub Pokora/archiwum)

Działalność miejskiego schroniska przy ul. Marmurowej w Łodzi NIK oceniła negatywnie - chodzi o lata 2010-2012. Podstawowym zarzutem jest przepełnienie, co uniemożliwia zapewnienie wszystkim zwierzętom odpowiedniej opieki. W łódzkim schronisku mieszka 650 psów i 109 kotów, oficjalnie placówka może pomieścić maksymalnie 619 psów.

Jeszcze w 2005 roku było tam tylko 250 miejsc. Na działce 0,6 hektara dostawiono jednak kilkadziesiąt bud i boksów, zwiększając liczbę miejsc o prawie 400. Zrobił się tłok. Niektóre zwierzęta na wybieg trafiają zaledwie raz na dwa tygodnie].

Oprócz tego, część psów trzymana jest na łańcuchach krótszych niż 3 m, co jest łamaniem prawa. Problemem jest też zbyt mało wybiegów, przez co zwierzęta nie mają ruchu. Do grudnia 2012 roku psy przebywały także w pomieszczeniach administracyjnych, a tam być nie powinny.

Grzegorz Kaczmarek, który aktualnie zarządza schroniskiem przy Marmurowej wyjaśnia, że podczas kontroli na łańcuchu było 48 psów, w tej chwili zostało ich 20. Zwierzęta nie przebywają już też w pomieszczeniach administracyjnych.

Kontrolerzy NIK sprawdzili także warunki w Hotelu dla Zwierząt i Ptactwa Domowego przy ul. Kosodrzewiny w Łodzi. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że placówka działa niezgodnie z prawem. W schronisku jest miejsce dla 120 psów jednak przebywa w nim 149. Brakuje wybiegów i warunki lokalizacyjne odnośnie prowadzenia schroniska dla zwierząt nie są spełnione.

Ze zdaniem NIK nie zgadza się Longin Siemiński - właś
∨ Czytaj dalej

ciciel placówki, który nie zamierza starać się o zezwolenie na prowadzenie schroniska. Siemiński twierdzi, że przy Kosodrzewiny jest tylko gabinet weterynaryjny i centrum rehabilitacji więc przetrzymywane zwierzęta przebywają w "Hotelu" tymczasowo.

Trzecim skontrolowanym przez NIK schroniskiem jest placówka w Wojtyszkach, której działalność kontrolerzy ocenili pozytywnie.

Czytaj także: Bogumiła Skowrońska-Werecka, dyrektor schroniska dla zwierząt zrezygnowała z pracy

Komentarze (29)

avatar
avatar
misiek (gość) Przygoda

Tez kiedyś myślałem że tam jest żle- ale jedź i zobacz na własne oczy jak tam jest a jak w innych schroniskach. Gdy szukałem mojego psa zwiedziłem chyba wszystkie schroniska i przytuliska w całym województwie , a nawe poza więc mam porównanie i ręce opadają jak czytam te głupoty a ludzie w to wierzą!! nie wierz zakłamanemu TVN,zawsze pokarzą to co i jak chcą.

avatar
krak (gość)

Za wyczyny pani Skowrońskiej odpowiada Ratusz. I ten sam Ratusz nie ogłasza konkursu na Dyrektora Schroniska, a wysyła swojego urzędnika, żeby dalej tuszował nieprawidłowości.

avatar
radek (gość)

CZy włądze Łodxzi zrobią coś z tym skandalem i poprawią byt zwierząt? Cywilizowani mieszkańcy Łodzi czekają!!

avatar
stara (gość)

300.000 mialo chyba byc,za duzo jedno zero ale i tak ohydny proceder...A dyrektorka zasiada teraz w Zarządzie juz innej organizacji łódzkiego towarzystwa opieki nad zwierzętami chyba hore umysły ja tam zapisały.

avatar
a dyrekcja jeszcze zgarneła odprawę (gość)

negatywna ocena NIK u dotyczyła przede wszytskim braku prowadzonej uczciwej księgowości,okradzenie na blisko 3000000zł,niegospodarności ITD.CZYŻBY NASZE MIASTO TO UMYŚLNIE Z PROTOKOŁU NIKu TUTAJ NIE ZAMIEŚCIŁO???????????

avatar
właścicielka 3 psów i kota. (gość) mistrzu

Już idę kupić lek i strzykawkę, chętnie uśpię Ciebie, aby dać dobry przykład. Po co taki jak Ty ma żyć, czy zasłużyłeś się czym dla nar- NIE ? To czemu mam płacić podatki na Ciebie ?
Więc pozostaje tylko uśpienie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kto dał nam prawo zabawiania się w Boga i usypiania zdrowego psa ???????????????

avatar
ada (gość) niobe

Nie masz co tak przytaczać Niemców za przykład. To inny kraj i -przede wszystkim- inna mentalność ludzi. Daleko nam jeszcze do nich. Zgadzam się z obowiązkową sterylizacją i czipowaniem. To na początek. Ale nie zgadzam się z tym, że to co jest tanie źle się traktuje! Ja za swojego psa zapłaciłam schronisku złotówkę i traktuję jak członka rodziny. Poza tym, utrzymanie psa samo w sobie nie jest tanie: wyżywienie, szczepienia, strzyżenie-jeśli potrzeba, szkolenia, zabiegi weterynaryjne-jak np sterylizacja, leki- pies może z biegiem czasu cierpieć na różne schorzenia, u mojego np w wieku 6 lat okazało się, że ma chore serce-leki i regularne, płatne badania do końca życia. I to moim zdaniem powinno się kłaść do głowy ludziom, którzy rozważają posiadanie psa: że wymaga on nie tylko odpowiedzialnego właściciela, czasu, ale i pieniędzy. Każdy, mały i duży. Z czyjej kieszeni kursy pytasz? Wierz mi, jest mnóstwo organizacji które za darmo takie warsztaty by prowadziły, bo zależy im na tym, żeby zwierzęta były godnie traktowane i trafiały do schronisk, lasów lub przydrożnych rowów.

avatar
niobe (gość) Rotan

taaak najbardziej pozyteczne na jelito-zwlaszcza grube....Edukacja? Pojemniki? No nie rozsmieszaj mnie? Tu jest potrzeba lopatologia stosowana. Jakimi 'kursami" (i z czyjej kieszeni) zamierzasz edukowac ludzi ciagnacych psa za samochodem po pasie startowym? przeciez samo zachowanie sugeruje ze nic takiemu nie pomoze ! poziom inteligencji takich osobnikow ogarnia jedynie lopatologiczne : drogo-dobrze , tanio-zle.! Drogie-dbam , tanie-nie dbam. Problem sterylizacji scisle sie z tym wiaze. Wszystkie psy i koty musza byc wysterylizowane i zachipowane, tylko hodowle moga miec zwierzeta plodne a zeby nie bylo cwaniakowania-hodowca placi podatek od hodowli.Proste? Jak obsluga cepa ale dla Ciebie widocznie zbyt skomplikowane....Kolejny raz przytaczam przyklad niemiec....tam dziala...

avatar
dorr (gość) mistrzu

tak samo powinno byc ze skazanymi powyzej np 15 lat , przewlekle chorymi i ulomnymi. po co mamy ich utrzymywac? pozytku z tego nie ma zadnego a kosztuje majatek!

avatar
mistrzu (gość)

A ja jednak uważam że należy usypiać. To są tylko zwierzęta a nie żadni bracia mniejsi. Krowa, świnię, rybkę etc. się zjada i nikomu nie przeszkadza że nasz obiad tez miał uczucia. Tutaj pompuje się miliony w miejsca które tylko podtrzymują wegetację piesków i kotków. Pytam jak długo w/g was działaczy taki piesek powinien siedzieć w schronisku ? Dożywotnio ?! Pozdrawiam

avatar
Rotan (gość) niobe

Podatek nie rozwiąże problemu jakim jest brak edukacji ludzi, którzy nie myślą i pozwalają psom się rozmnażać. Podatek nie sprawi, że ktoś będzie bardziej odpowiedzialni i zaczną sterylizować swoje zwierzaki w sytuacji, gdy nie chcą ich rozmnażać. Potrzebna jest edukacja. Napiszę dużymi literami i przeliteruje, byś zrozumiał E D U K A C J A. nie podatki.
Jeśli miałbym już płacić za psa, to ja chcę coś w zamian, np. darmowe szczepienie, więcej pojemników na psie kupy. Póki co jednak wiem, że tą kasę nasi włodarze mogli by jedynie zapchać dziurę powstałą w wyniku własnej niegospodarności, więc sorry - nie dam.
A co do nazwania mnie burakiem - pożyteczne warzywo, w przeciwieństwie do Ciebie.

Wybierz kategorię