Tobaco Park już tętni życiem

Artykuł sponsorowany
Budynki pofabryczne stojące niemalże jeden obok drugiego, w centrum, przy najważniejszych ulicach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie willi i kamienic dawnych fabrykantów, to perełki industrialnego krajobrazu Łodzi. Rewitalizacji jednego z nich, dawnej Łódzkiej Wytwórni Papierosów wzniesionej w 1875 roku podjął się warszawski deweloper Arche. Powstający tutaj kompleks nosi nazwę Tobaco Park.

W pierwszym etapie inwestycji został odnowiony i zaadaptowany na cele mieszkaniowe poprzemysłowy budynek dawnej fabryki. Znajduje się w nim 59 jedno- i dwupoziomowych mieszkań. Każde zostało indywidualnie zaprojektowane. W loftach parterowych zastosowano różnorodność rozwiązań architektonicznych: obniżoną podłogę, antresole i tarasy. Te ostatnie wychodzą na dziedziniec. Powstała przy nich stalowa pergola, częściowo opięta zimozielonym pnączem. Lofty najwyższej kondygnacji o lekkim spadzie dachu są atrakcyjnie doświetlone oknami połaciowymi. Do poszczególnych mieszkań przynależą oszklone łączniki.

W ramach inwestycji na terenie dawnej wytwórni papierosów został wzniesiony nowy trzysegmentowy budynek o ciekawej zabudowie grzebieniowej. Od północnego wschodu otaczają go majestatyczne, pofabryczne gmachy z czerwonej cegły, zaś od północnego zachodu - nowoczesna zabudowa. Z pozostałych stron budynek otula parkowa zieleń.

Forma, wystrój zewnętrzny poszczególnych segmentów, kolorystyka elewacji oraz okna są ściśle powiązane z ulokowaniem budynku w zespole. Ciemniejsza elewacja zwrócona jest w stronę historii, jasna skierowana jest ku nowoczesności. Okna w ciemniejszym kolorze wyśmienicie harmonizują z oknami pofabrycznych budynków. Nie da się nie zauważyć zieleni, która jest niemal wszechobecna na terenie inwestycji.
W pięciokondygnacyjnych segmentach powstało 114 mieszkań o powierzchni od 27 do 100 mkw., z przewagą 40-60 mkw. Komunikację pomiędzy kolejnymi poziomami usprawnią cichobieżne windy, które zjeżdżają aż do poziomu garażu.

Trwa rewitalizacja dawnej Fabryki Wyrobów Wełnianych Karola Kretsch-mera. Odrestaurowane zostały elementy dawnej fabryki, klatki schodowe, słupy, belkowane sufity, metalowe konstrukcje. XIX-wieczny, czterokondygnacyjny budynek o czerwonoceglanej fakturze murów przykuwa uwagę dużymi industrialnymi oknami ze szprosami już z poziomu podłogi. Do loftów przynależą stalowe balkony, tarasy, i ogródki. Do wyboru klientów będzie 99 lokali, w tym studia, małe lofty w stanie deweloperskim oraz duże w stanie surowym z nieograniczoną możliwością dzielenia przestrzeni. Wszystkie o wysokości 4 metrów i powierzchni od 29 do 220 mkw.

Osiedle Tobaco Park wzbogaci Tobaco Hotel powstający we wczesnomodernistycznym budynku Polskiego Monopolu Tytoniowego. Hotel zostanie urządzony w stylu lat 50. - na ścianach znajdą się tapety w wyrazistych kolorach, m.in. fioletowym i niebieskim, oraz obrazy, na podłogach wykładziny w równie żywych barwach, zaś na łóżkach - pomarańczowe, żółte, miętowe i zielone narzuty. W hotelu przewidziano 150 miejsc noclegowych w 114 pokojach jedno- i dwuosobowych. W podziemnej kondygnacji powstaną sale konferencyjne, restauracja, sauna i siłownia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto