Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze PGE wybudowali ogród w Rozprzy

Katarzyna Renkiel
Wolontariusze PGE wybudowali ogród w Rozprzy
Wolontariusze PGE wybudowali ogród w Rozprzy Mat. UG Rozprza
W powiecie piotrkowskim otwarto ogród, który ma integrować lokalną społeczność i promować regionalnych artystów. Mieszkańcy chętnie biorą też udział w innych ciekawych projektach.

Miejsce sprzyjające integracji lokalnej społeczności oraz mające za zadanie przeciwdziałać wykluczeniu osób niepełnosprawnych powstało pod koniec października przy Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy w powiecie piotrkowskim. Przez wiele miesięcy budowali go wolontariusze otwarci na społeczne potrzeby. Ich pracę wspierali wytrwale druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy kierowani przez naczelnika Piotra Skrobka oraz sponsorzy prywatni.
Wszystko to odbyło się w ramach całorocznego projektu realizowanego we współpracy z Fundacją PGE, w ramach Sieci Liderów Regionalnych PGE,
którego głównym celem jest zwiększenie walorów wizualnych zaplecza centrum kultury poprzez stworzenie miejsca otoczonego zielenią i sprzyjającego integracji.

Nowo powstały ogród otwiera teraz urzędnikom możliwość poszerzania oferty działań istniejącego Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy w kierunku aktywizacji i integracji różnych grup społecznych, głównie mieszkańców gminy.

Uroczyste otwarcie ogrodu odbyło się w drugiej połowie października. Imprezę rozpoczął koncert orkiestry Kasztelania Swing Band w ramach projektu „Promowanie lokalnej twórczości i integracja mieszkańców Rozprzy”.

Jedną z form tejże integracji w tej gminie jest również projekt pod hasłem „Nie święci garnki lepią” realizowany od października przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy. Jego celem jest dążenie do podejmowania działań w sferze twórczości kulturalnej, integracja środowisk seniorskich oraz wymiana pasji i doświadczeń. W warsztatach ceramicznych, które odbywają się w pięciu miejscowościach gminy - Lubieniu, Mierzynie, Milejowie, Niechcicach i Rozprzy, gdzie działają biblioteki publiczne, bierze udział 50 osób w wieku powyżej 60 lat. Podczas pierwszego etapu uczestnicy tworzyli wazony, dzbanki, miski, kubki i inne proste naczynia użytkowe.

Zajęcia składały się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Naczynia powstały metodą „wałeczków”, a następnie trafiły do pracowni ceramicznej, w której najpierw zostaną poddane procesowi suszenia, a następnie będą wypalone w specjalnym piecu. Drugi etap warsztatów odbędzie się dziś, 10 listopada, w Piotrkowie. Ma polegać na szkliwieniu i ponownym wypalaniu naczyń. Zajęcia prowadzi Anna Zemke z pracowni ceramicznej.

Projekt „Nie święci garnki lepią” został zorganizowany przez Łódzki Dom Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy w ramach programu ŁDK pn. „Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej Przystanek 60+”.

Zobacz także Zenek Martyniuk w Rozprzy [ZDJĘCIA+FILMY]

Ponadto raz w miesiącu mieszkańcy gminy uczestniczą w warsztatach z cyklu „Działania Artystyczne Rozprzan”. Tematem przewodnim pierwszego spotkania we wrześniu była popularna technika zdobienia przedmiotów- decoupage. Polega ona na przyklejeniu na przedmiot (np. drewniany, szklany, plastikowy) motywów wyciętych z serwetek lub papieru. Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie pokryć kilkoma warstwami lakieru. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak ozdobić tą techniką drewniane pudełka na herbatę. Efektem były oryginalne i stylowe herbaciarki.

Zenek Martyniuk w Rozprzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto