Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyż przyniósł smog. Powietrze w Łódzkiem nawet 10-krotnie przekraczało normy

mt
Adam Wojnar/ Polska Press
Pod koniec ubiegłego tygodnia powietrze w województwie łódzkim było jednym z najgorszych w Europie. W Piotrkowie normy przekroczono nawet 10-krotnie. A to dopiero początek sezonu.

Tzw. zgniły wyż, który oprócz wysokiego ciśnienia przynosi też mgły spowodował pod koniec tygodnia potężny smog.

W Piotrkowie Trybunalskim dane z zamontowanych przez magistrat 20 czujników zanotowały ośmiokrotne przekroczenie normy pyłu PM 10 oraz dziesięciokrotne przekroczenie normy pyłu PM 2,5. I tak jest codziennie. W sobotę (10 listopada) wieczorem przy ul. Wojska Polskiego stężenie pyłu PM 10 wyniosło 588 proc. normy, pyłu PM 2,5 - 725 proc. normy.

- Jest tragicznie, wieczorami nie da się wyjść na powietrze - mówi dr Katarzyna Przybył, lekarka działająca w Piotrkowskim Alarmie Smogowym.

Ale źle jest w całym regionie. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska tylko w piątkowy wieczór ( 9 listopada) aż cztery miasta z regionu miały powietrze „bardzo złe”: Piotrków Trybunalski, Radomsko, Pabianice i Łódź (stacja przy ul. Jana Pawła II). Stężenie PM 10 ponad dwukrotnie przekraczało normę. W Europie gorzej niż w Łódzkiem było tylko na południu Polski.

Z ostatniego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że region łódzki jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Gorzej jest tylko na południu Polski, w północnych Włoszech i byłej Jugosławii.

Prym wiedzie Opoczno, które ze stężeniem pyłu PM 2,5 wynoszącym 41µg/m³ jest drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. W pierwszej 50-tce jest też Zduńska Wola, Radomsko, Tomaszów, Brzeziny i Piotrków.

Zobacz TOP 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie łódzkim

Przeciętny mieszkaniec Polski z powodu smogu traci pięć dni życia. To średnia dla całego kraju, mieszkańcy Łodzi, Piotrkowa, czy Opoczna umierają szybciej.

- Smog ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie- podkreśla dr Przybył . - Przyczynia się do wzrostu zachorowalności na raka płuc i innych chorób układu oddechowego. Z powodu smogu częściej dochodzi do zawałów serca, udarów mózgu, miażdżycy czy alergii- wyjaśnia. Jak dodaje smog szkodzi też bardzo dzieciom i kobietom w ciąży.

Tymczasem miasta regionu zaczęły walkę ze smogiem. W Opocznie kolejne budynki podłączane są do sieci ciepłowniczej. W Łodzi w ciągu dwóch lat dofinansowano wymianę 2,5 tys. najgorszych pieców. Sejmik województwa przyjął uchwałę antysmogową - od wiosny nie można już palić najgorszym rodzajem paliwa.

W tym tygodniu zgniły wyż ma ustąpić. Ale sezon grzewczy dopiero się zaczyna. Dominik Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego uważa, że sytuacja w tym sezonie się nie poprawi. - W Krakowie walka o poprawę powietrza zajęła 10 lat. U nas też po 10 latach intensywnych działań będzie widać skutki - mówi.

Jego zdaniem powietrze może w tym sezonie poprawić się na papierze. - Zlikwidowana została stacja pomiarowa przy ul. Kilińskiego, w której powietrze było złe - wyjaśnia. To samo zrobiono w Opocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto