Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piotrkowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprzątano i dekorowano groby powstańców na cmentarzu ZDJĘCIA

ds
Sprzątano i dekorowano mogiły powstańców na piotrkowskim cmentarzu. Akcję zorganizował Klub Gazety Polskiej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota"
Sprzątano i dekorowano mogiły powstańców na piotrkowskim cmentarzu. Akcję zorganizował Klub Gazety Polskiej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" Dariusz Śmigielski
W Piotrkowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprzątano i dekorowano mogiły powstańców na piotrkowskim cmentarzu. Akcję zorganizował Klub Gazety Polskiej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota". Zobaczcie ZDJĘCIA

W Piotrkowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W Piotrkowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na piotrkowskim cmentarzu nie brakuje mogił osób, które zginęły w powstaniu. Akcję sprzątania powstańczych nagrobków zorganizowano nie po raz pierwszy. Posprzątano prawie 30 mogił, udekorowano je specjalnymi biało-czerwonymi wstęgami, zapalono znicze i złożono kwiaty. W akcji wzięli udział m.in. marszałek senior Antoni Macierewicz oraz wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

- Akcję sprzątania mogił powstańców na piotrkowskim cmentarzu organizujemy wspólnie z Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" już ósmy raz, mówi Beata Dróźdż, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Piotrkowie. Dla nas najważniejszymi obchodami tego święta w Piotrkowie jest obecność na cmentarzu, posprzątanie mogił, zapalenie zniczy i założenie szarf 63 Dni Chwały oznaczających uczestnika Powstania Warszawskiego. Dla nas jest bardzo ważne, żeby kultywować pamięć o powstańcach i zaznaczać udział w tak ważnym wydarzeniu mieszkańców Piotrkowa.

- Powstanie Warszawskie to symbol dla całej Polski, brali w nim udział także mieszkańcy Piotrkowa, mówi Antoni Macierewicz marszałek senior. Jesteśmy tutaj, żeby uczcić pamięć o tych piotrkowianach, którzy zginęli, żeby Polska odzyskała niepodległość. Pamięć o niepodległości jest dla Prawa i Sprawiedliwości najważniejsza. Cieszy to, że są z nami kilkuletnie dzieci ze swoimi rodzicami i dziadkami. To pokazuje jak bardzo ważna jest tradycja będąca fundamentem wychowania polskiej młodzieży.

W ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uprzątnięto m.in. groby Stefana Wandalina Gorgonia z batalionu „Zośka", Ludwika Czyżewskiego, Tadeusza Nowakowskiego, Anny Solańskiej i Irmy Aleksandry Sabłowicz-Szczerby. Częścią z powstańczych mogił nikt na co dzień się nie opiekuje.

- Bez wątpienia akcje, które są organizowane, żeby upamiętnić rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego są wyrazem działań tożsamościowych, mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. Pamiętajmy o tym, że wielka historia działa się nie tylko w takich wielkich metropoliach jak Warszawa, ale także w takich miastach jak Piotrków Trybunalski. Historia Armii Krajowej opiera się także o wątki piotrkowskie m.in. z generałem Stefanem Roweckim.

Sprzątano i dekorowano mogiły powstańców na piotrkowskim cmentarzu. Akcję zorganizował Klub Gazety Polskiej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota"

W Piotrkowie upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania War...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto