Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoine. Rewolucja, która odmieniła fryzjerstwo i rodzinne miasto Mistrza - Sieradz

Redakcja
Fot. materiały Urzędu Miasta Sieradza
Do Paryża z Sieradza kilkunastoletni Antoni Cierplikowski przyjechał mając w kieszeni ledwie pięć franków, ale taki fryzjerski talent w rękach i kreatywny umysł, że z czasem podbił cały świat czesząc takie sławy swojej epoki jak Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf czy Coco Chanel. Słynny Antoine, który dorobił się przydomka „król fryzjerów, fryzjer królów” sprawił jeszcze jeden cud. Bo kto mógł przypuszczać, że za jego sprawą jego rodzinne, niewielkie miasto w centralnej Polsce po latach odwiedzać będą najgłośniejsze nazwiska ze świata fryzjerstwa, mody czy muzyki? A takim magnesem stał się festiwal Open Hair, który sieradzanie organizują dedykując go pamięci genialnego krajana.

Napisać o Antoinie, że był niesztampową postacią to jakby nie napisać wcale. Jego wizja wykraczała bowiem daleko poza fryzjerstwo, nie bez powodu mówi się więc, że to on na równo z Coco Chanel stworzył kobietę współczesną. Pierwsza jego niecodziennych pomysłów doświadczyła siostra, której włosy dla utrwalenia uczesania traktował miodem. Wprawka przydała się szybko, gdy na samym początku XX stulecia 17-letni Cierplikowski trafił – uciekając także przed wojskiem - do Paryża. Bez pieniędzy, ale z talentem, który lada dzień miał prawdziwie wybuchnąć.
Tym zapłonem okazała się rewolucyjna i skandaliczna jak na tamte czasy fryzura na chłopczycę, która powstała, gdy Antoine postanowił odmłodzić do roli o dobre kilkanaście lat popularną francuską aktorkę Evę Lavalliere ścinając jej włosy na krótko. To ruszyło lawinę. W wieku 25 lat miał już swój pierwszy salon fryzjerski w Paryżu. Wszystkich w szczytowym punkcie jego kariery, a działających pod jego szyldem na całym świecie było ponad 120. Równie imponująca była lista jego klientek na przestrzeni lat. Sarah Bernhardt, Josephine Baker (w jego stylizacji została uwieczniona na historycznej okładce Vogue'a, bo pierwszej, którą zdobiła czarnoskóra kobieta), Greta Garbo, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Coco Chanel, Marlena Dietrich, Pola Negri czy pierwsza dama Ameryki - Eleonora Roosvelt. A królewski przydomek? Nie wziął się bez powodu. To bowiem właśnie Antoine nadzorował pracę kilkuset fryzjerów, gdy w 1936 roku koronowano króla Jerzego VI, a kilkanaście lat później Elżbietę II.
A to wszystko w otoczce niebywale ekstrawaganckiej osoby. Do legendy przeszła już szklana trumna wyściełana atłasem, w której spał czy kwiaty zrzucane z awionetki, gdy przelatywał nad ukochanym Sieradzem. No i biała sukmana, w której przechadzał się po wałach, gdy pod koniec życia wrócił do rodzinnego miasta.

Open Hair w hołdzie dla Mistrza

Antoine zmarł w 1976 roku w wieku 92 lat. Z jego imperium nie pozostało nic, a i niewiele brakowało, by – poza nielicznymi – nie zachowała się pamięć o genialnym wizjonerze. Tę przywrócił, i to w wielkiej skali, niezwykły dedykowany Cierplikowskiemu festiwal Open Hair łączący fryzjerstwo z modą czy muzyką, którego organizacji podjęło się miasto. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku dokładnie w setną rocznicę narodzin wspomnianej rewolucyjnej fryzury „na chłopczycę”, a przez wszystkie dotychczasowe 10. edycji przez Sieradz przewinęła się z pokazami plejada głośnych nazwisk ze świata tak zwanego life-stylu: kreatorów mody, stylistów, no i oczywiście fryzjerów, którzy starają się dorównać Mistrzowi tworząc wymyślne uczesania nie tylko przy pomocy grzebienia i nożyczek. Na Open Hair w tej roli sprawił się także… samurajski miecz czy ogień.
Ewa Ziembińska z Muzeum Narodowego w Warszawie, która od lat zafascynowana jest postacią słynnego sieradzanina nie wątpi, że w historii Antoine’a jest wciąż wiele do odkrycia. - To postać fascynująca. Wciąż odkrywam coś nowego. I nie chodzi mi już o jego historię, ale interpretację niuansów z jego życia; kariery; twórczości; tego, co chciał pokazać światu. A był to człowiek, który tak ukochał piękno, że odnajdywał je w każdym aspekcie życia, kontakcie z ludźmi, dziele sztuki, dbania o siebie, poezji.
To był wizjoner, który trafił w swój czas? - Absolutnie nie. Miał tak wielkie marzenia i wyobraźnię, że cały czas wyprzedzał swoją epokę. To co robił, jest aktualne do dzisiaj. Jeżeli już prawie 90 lat temu pisał, że każda kobieta powinna w ciągu dnia poświęcić 15 dni tylko dla siebie, by się zrelaksować, to brzmi przecież jak porada ze współczesnego magazynu life-stylowego dla pań - _odpowiada.
Inspiracji postacią słynnego Antoine’a nie kryje także Jaga Hupało, jedna z najsłynniejszych polskich kreatorek fryzur, która gościła niejeden już raz na sieradzkim festiwalu.
- Antoine przyczynił się do wyboru mojej życiowej drogi. To był wielki wizjoner, który ukształtował nasze myślenie. Jest ponadczasowy, jego wizja jest wciąż aktualna, a legenda wiecznie żywa.
Poznański barber Adam Szulc, który również zadomowił się na sieradzkim Open Hair, w historii Antoine kładzie akcent nie tylko na niezwykły talent, ale i ciężką pracę mistrza.
- Każdemu fryzjerowi daje krótki przekaz „weź się bracie do roboty, zacznij myśleć o swojej pracy i wtedy będą same dobre efekty”. Przed nim nie było lakieru do włosów, to on kombinował jako pierwszy z sesjami zdjęciowymi i przerzucił nasz zawód na zupełnie inny poziom. Fryzjerstwo przestało się chować w suterenach i pojawiło się na głównych ulicach miast. Antoine pokazał też, że każdy może osiągnąć sukces, jeśli talent połączy się z ciężką pracą. Żeby się wyrwać z małego miasta w rosyjskim zaborze i stworzyć największej klasy fryzjerstwo, trzeba mieć w sobie dużo siły. To jest właśnie ta jego największa spuścizna. Przekaz dla nas – brać się do roboty, a nie narzekać na przeciwności.
Okazja, by posmakować klimatu Open Hair, właśnie nadchodzi. Sieradz zaprasza w tym roku na 11. edycję festiwalu. Impreza rozpocznie się dzisiaj, w piątek 19 lipca i potrwa do niedzieli. Czym kusi w tym roku? Świat mody reprezentować będzie m.in. Gosia Baczyńska określana mianem „carycy mody”. Muzyczny klimat zapewni jedna z ikon popu lat 80. ubiegłego stulecia – zespół Alphaville, z którym w sobotni wieczór publiczność będzie świętować 35-lecie płyty _„Forever young”
. Świat fryzjerstwa reprezentować będzie rosyjska stylistka z Dubaju Zuhra Sulliewa, a filmu – Allan Starski, zdobywca Oscara za scenografię do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.
Głośne nazwiska światowego show-biznesu zabrzmią także w kontekście kolejnego gościa Open Hair, awangardowej polskiej projektantki Katarzyny Konieczki, której stroje nosiła Lady Gaga czy Jennifer Lopez. Patrząc na jej karierę, Antoine faktycznie wyprzedził swoją epokę, bo przewidział – stawiając na ekstrawagancję – co liczy się w celebryckim świecie.– Każda z gwiazd tego formatu ma całe zespoły stylistów szukających nowych, silnych trendów na potrzeby ich wizerunku. Kto wygląda dziwniej, kto ubrał się najbardziej skandalizująco na galę - to wszystko ma wpływ: winduje ich pozycję w rankingu, przekłada się na obecność na okładkach gazet, ilość kliknięć w Internecie. Normalne sklepowe projekty tu nie mają szansy się przebić, szuka się więc awangardowych twórców – opowiada Katarzyna Konieczka.
Zmieniło się jedno. Teraz karierę można robić nie wychodząc z domu. - Pomaga w tym oczywiście internetowa łączność, bo my jako projektanci nie piszemy wierszy do szuflady, tylko publikujemy swoją twórczość w sieci i styliści mogą wyszukać interesujący pomysł w każdym zakątku świata – _mówi awangardowa twórczyni. - Kiedyś gwiazdy ubierały się u projektantów, których mogły znaleźć obok siebie. Teraz mają dostęp nawet do niszowych twórców, którzy są namaszczeni innymi przeżyciami, inną kulturą, a więc wyjątkowych, a ta unikatowość w świecie gwiazd jest bardzo ważna._
Antoine, by objawić ją światu, musiał wyjechać do dalekiego Paryża z pięcioma frankami w kieszeni…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto