Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czereśnie kosztują krocie? Możesz mieć własne! Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie? Sprawdź, co jest ważne, żeby dobrze owocowały

Katarzyna Józefowicz
Czereśnie mają pewne wymagania, ale z powodzeniem można uprawiać je w ogrodzie.
Czereśnie mają pewne wymagania, ale z powodzeniem można uprawiać je w ogrodzie. pstedrak/123rf.com
W ostatnich latach czereśnie powalają cenami, szczególnie na początku sezonu. Jednak z powodzeniem można uprawiać je w ogrodzie i zajadać owocami, tylko czytając o „cenach grozy”. Radzimy, jakie czereśnie wybrać do ogrodu, kiedy je sadzić i o co zadbać, żeby dobrze owocowały.

Spis treści

Czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców letnich. Ze względu na swój wyśmienity smak, doskonale nadają się do spożycia na surowo, ale można też przygotowywać z nich soki, przetwory i desery, dlatego warto uprawiać je we własnym ogrodzie. Zadanie wprawdzie nie jest najłatwiejsze, bo czereśnie są wymagające, ale ich pyszne owoce pewnością wynagrodzą nam cały wysiłek włożony w ich uprawę.

Sprawdź: Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Musisz zadbać o ziemię, ale nie tylko!

Jaką czereśnię posadzić w ogrodzie? Odmiany czereśni

Znane nam odmiany czereśni, pochodzą od wiśni ptasiej (dzikiej), która spotykana jest na stanowiskach naturalnych w Azji i Europie, w tym także w Polsce. Owoce dzikich drzewek nie mają jednak zbyt wielu amatorów, bo są małe, niesmaczne i gorzkawe, czego z pewnością nie da się powiedzieć o pysznych owocach odmian użytkowych. Odmiany czereśni polecane do uprawy w ogrodzie, to m.in.

  • „Burlat”,
  • „Buttnera Czerwona”,
  • „Kordia”,
  • „Rivan”,
  • „Vega”,
  • „Sam”.

Wymagania i uprawa czereśni. Co trzeba zapewnić tym drzewom?

Dziką czereśnię można spotkać w naturze w świetlistych lasach i na polanach, gdzie zajmuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby. Jej odmiany użytkowe są jednak jeszcze bardziej wymagające, dlatego jeśli czereśnie mają wydać zadowalające plony, należy przeznaczyć dla nich ciepłe, zaciszne, osłonięte przed wiatrem i słoneczne stanowisko, gdyż są światłożądne i umiarkowanie mrozoodporne. Ich kwiaty często też padają ofiarami wiosennych przymrozków.

Czereśnia ma również dość wysokie wymagania względem podłoża, które powinno być żyzne, próchnicze, przewiewne, ciepłe i umiarkowanie wilgotne, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Drzewa nie będą dobrze rosły na glebach suchych, jałowych i piaszczystych ani na ciężkich, mokrych i zimnych.

Kiedy sadzić czereśnie?

Czereśnie, podobnie jak większość drzewek, najlepiej sadzić w ogrodzie wczesną jesienią, gdyż wtedy mają najlepsze warunki do przyjęcia się na nowym stanowisku (jest mniej sucho i nie tak gorąco, jak latem).

O tym pamiętaj sadząc czereśnie

Zawsze należy sadzić co najmniej dwie różne odmiany, gdyż czereśnie są zwykle obcopylne (potrzebują zapylenia kwiatów pyłkiem innej odmiany, najlepiej takiej, która jest dla nich dobrym zapylaczem), choć zdarzają się też odmiany samopylne. Dla czereśni należy przeznaczyć też sporo miejsca, gdyż drzewa rosną dość silnie i tworzą okazałe, rozłożyste korony.

Nawożenie czereśni

Czereśnie są nie tylko okazałe, ale też dość żarłoczne, dlatego każdego roku jesienią warto ściółkować glebę wokół nich obornikiem, a w sezonie wegetacyjnym zasilać je nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla drzew owocowych. Przez cały sezon dobrze jest też ściółkować podłoże wokół czereśni kompostem lub ściętą trawą, co ochroni glebę przed wysychaniem i zapobiegnie rozwojowi chwastów, a także wzbogaci podłoże w cenną materię organiczną.

Cięcie czereśni. Kiedy i jak to robić?

Jednym z ważniejszych zabiegów w uprawie czereśni jest też cięcie. Nie musi być ono jednak zbyt intensywne, bo choć drzewa tworzą rozłożyste i luźne korony, najlepiej owocują na 2-3 letnich pędach (głównie krótkopędach), dlatego należy zachować ich jak najwięcej. Czereśni nie tnie się jednak tak jak większości drzew owocowych na przedwiośniu, tylko latem (koniec lipca-początek sierpnia, po zbiorach), gdyż są wrażliwe na choroby kory i po zimowym cięciu łatwo przemarzają.

Przeprowadzając coroczne cięcie, warto przede wszystkim pilnować, aby drzewo nie osiągnęło więcej niż 3-4 m wysokości. Podczas zabiegu należy też usuwać nadmiar gałęzi, wyrastających do wnętrza korony, a także pędy krzyżujące się ze sobą, uszkodzone, złamane lub zdeformowane (rany po cięciu trzeba koniecznie też zabezpieczyć maścią ogrodniczą).

Choroby i szkodniki czereśni

Niestety, czereśnia jest rośliną podatną na szereg chorób (m.in. rak bakteryjny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, drobna plamistości liści drzew pestkowych). Zagrażają jej także szkodniki, w tym groźna nasionnica trześniówka, która odpowiada za robaczywienie owoców. Z trząśnicą musimy walczyć na różne sposoby, ale w opanowaniu chorób może pomóc nam profilaktyka, polegająca głównie na uprawie odmian jak najmniej podatnych na choroby, usuwaniu z drzew zaschniętych owoców (tzw. mumii), a także grabieniu i niszczeniu odpadłych liści. Do innych problemów, związanych z uprawą czereśnie, należy też pękanie jej owoców w czasie mokrego lata, ale akurat na to nie możemy zbyt wiele poradzić.

Właściwości czereśni. Jedz je na zdrowie!

Czereśnie to zdrowe owoce. Dostarczają m.in. potasu, działają też odkwaszająco na organizm. Są pomocne m.in. przy dnie moczanowej:

W jednym z niewielkich badań jedzenie świeżych owoców tylko przez dwa dni pomogło zmniejszyć liczbę napadów choroby o 35 procent.

Tak o właściwościach czereśni pisze Anna Rokicka-Żuk w portalu stronazdrowia.pl. Ponadto:

Czereśnie obfitują w antyoksydanty i inne związki o działaniu przeciwzapalnym, wspomagając ochronę przed rozwojem chorób takich jak cukrzyca, demencja, schorzenia kardiologiczne czy nowotworowe, a także przedwczesnym starzeniem się organizmu.

Trzeba jednak pamiętać, że i na te owoce można mieć alergię. Najczęściej ma ona łagodny przebieg, ale warto zwracać uwagę na niepokojące sygnały.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czereśnie kosztują krocie? Możesz mieć własne! Jak uprawiać czereśnie w ogrodzie? Sprawdź, co jest ważne, żeby dobrze owocowały - RegioDom.pl

Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto