Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II wojna światowa w Pabianicach. Tak wyglądało miasto w latach 1939-1945 ZDJĘCIA

Norbert Uram
Norbert Uram
Panorama Pabianic.
Panorama Pabianic. Fotopolska.eu
8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. 78 lat temu został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Jak wyglądały Pabianice w latach 1939-1945? Jak żyli pabianiczanie? Zobaczcie w naszej galerii zdjęć.

Pabianice w czasie niemieckiej okupacji

Pabianice przed II wojną światową były nazywane miastem trzech nacji. Oprócz Polaków i Niemców trzecią najliczniejszą grupą zamieszkującą Pabianice byli Żydzi. Na początku 1940 roku w Pabianicach zostało utworzone getto na starówce dla Żydów. Przebywało w nim około 9 tysięcy Żydów. Większość osób, które zamieszkiwały getto zmarła z głodu lub epidemii, lub zostali zamordowani w obozach zagłady. Niektórzy zostali przetransportowani do obozu pracy zlokalizowanego przy ulicy Warszawskiej 127 i getta łódzkiego.

Bitwa Pabianicka

We wrześniu 1939 roku na obrzeżach miasta miała miejsce bitwa pabianicka. W walkach prowadzonych m.in. przez 15. Pułk Piechoty „Wilków” poległo wielu żołnierzy polskich. „Wilki” starły się z osławionym pułkiem SS Leibstandarde Adolf Hitler.

Plany III Rzeszy na Pabianice

Po wybuchu wojny Pabianice znalazły się w tak zwanym Kraju Warty. Była to nazwa regionu utworzonego przez III rzeszę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę. Niemcy uznawali ziemie Kraju Warty za rdzennie niemieckie, stąd też decyzja o zgermanizowaniu między innymi Pabianic w pierwszej kolejności. Niemcy przemianowali ulice i place w mieście. Zamknięte zostały także wszelkie polskie instytucje oraz szkoły. Doszło również do wysiedleń Polaków z centrum miasta. W 1941 rozpoczęto budowę osiedla dla ludności niemieckiej „Neue Heimat” („Nowa Ojczyzna”). Nazistom jednak nie udało się dokończyć budowy osiedla przed zakończeniem wojny.W trakcie wojny na terenie miasta działała podziemna Armia Krajowa oraz Szare Szeregi.

"Wyzwolenie Pabianic"

19 stycznia 1945 r. do miasta weszły oddziały radzieckie 1 Frontu Białoruskiego. Wkroczenie armii radzieckiej nie przyniosło jednak upragnionego końca okupacji. Dawne więzienie Gestapo zlokalizowane na ulicy Gdańskiej w pobliżu dworu kapituły zostało zaadaptowane przez komunistów, którzy umieścili tam siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Panorama Pabianic.

II wojna światowa w Pabianicach. Tak wyglądało miasto w lata...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto