Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki Dom Kultury dwa lata po Regionalnym Kongresie Kultury w Łodzi

Redakcja
Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się projekty "EcoArt" i "Kolorowa lokomotywa"
Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszyły się projekty "EcoArt" i "Kolorowa lokomotywa"
Łódzki Dom Kultury staje się regionalnym centrum kultury, miejscem scalającym inicjatywy kulturalne z całego województwa.

Łódzki Dom Kultury (ŁDK) jest w trakcie przemian. Podczas Regionalnego Kongresu Kultury w 2011 r. w Łodzi, władze województwa wskazały nowy kierunek działalności tej instytucji. Zmiany polegały przede wszystkim na podkreśleniu wojewódzkiego charakteru ŁDK poprzez integrowanie środowiska animatorów kultury spoza stolicy regionu oraz ścisłą współpracę z lokalnymi ośrodkami kultury i muzeami.

Decyzja władz zaowocowała kilkoma propozycjami, które realizowane były w partnerstwie z ośrodkami regionalnymi. W mijającym roku na uwagę zasługują projekty o charakterze ekologicznym: "EcoArt" i "Kolorowa lokomotywa". Najważniejsze teatralne wydarzenie, organizowane od lat przez ŁDK, Łódzkie Spotkania Teatralne, także zdecydowanie rozszerzyło swój zasięg przenosząc coraz więcej akcentów na region. Sprawdziła się także Regionalna Akademia Kadr Kultury, w ramach której organizowane są szkolenia dla animatorów kultury. Swoją pozycję umocnił portal Region Kultury, gdzie można znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych w Łódzkiem, a elektroniczna wersja pisma "Kalejdoskop" została pozytywnie przyjęta przez internautów.

Na skalę wojewódzką ŁDK włączył się także w obchody Roku Tuwima. Wiersze tego poety zdominowały konkurs recytatorski "Świerszczykowe wierszyki". Posłużyły także za inspirację dla młodych twórców graffiti, którzy w czwartej edycji projektu "Graffiti - sztuka miasta" w Bełchatowie, Tomaszowie, Pabianicach i Łodzi stworzyli murale ilustrujące wiersze Tuwima. Twórczość Tuwima powróciła podczas spotkania "Tuwim obecny".

Przypomnijmy, że w 2012 r. powstała Regionalna Sieć Kin Cyfrowych Województwa Łódzkiego, zrzeszająca kina, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją filmową i promocją kinematografii. Celem było wzmocnienie kin m.in. poprzez wspólne poszukiwanie pieniędzy na cyfryzację i projekty mające wzbogacić ofertę dla mieszkańców. W 2013 r. scyfryzowało się kino w ŁDK, posiadające od końca listopada nową nazwę - Szpulka.

Również w 2012 r. ŁDK zorganizował pierwsze spotkanie dla muzealników. W kończącym się roku zrealizowane zostały dwa kolejne spotkania, których gospodarzami były muzea w Radomsku i Łowiczu.

W ŁDK nie zapomniano także o mieszkańcach Łodzi. Oprócz dwóch kin istnieje tu pięć galerii sztuki. W tym roku, ciesząca się światowym uznaniem, Galeria FF obchodziła 30-lecie działalności. W ŁDK działają także: Galerii Imagina-rium, Galeria Nowa, Galeria Stara i Galeria Kawiarnia.

W 2013 r. ŁDK udało się pozyskać ponad 1 mln zł ze środków zewnętrznych. Wiele udało się zrobić dzięki wsparciu WFOŚiGW. Nie bez znaczenia było dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W przyszłym roku mam zamiar nie tylko dalej rozszerzać działanie ŁDK w województwie, ale także aplikować po większe środki - mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. - Już złożyliśmy jedenaście wniosków na kwotę ponad 1,8 mln zł, a kilka jeszcze przed nami.

ŁDK kończy rok szczególnym wydarzeniem. Za takie należy uznać "Popołudnie z Tuwimem", na którym zebrano to, co zdarzyło się w Łódzkiem w Roku Tuwima. Przypomniano m.in. fragmenty wieczoru poetycko-muzycznego "Julian Tuwim i przyjaciele" Młodzieżowego Koła Teatralnego (MDK w Opocznie). Z Gorzkowic i Szydłowa przyjechali laureaci konkursów recytatorskich Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Wystąpili także uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie. Przeboje m.in. z okresu międzywojennego zaprezentowali młodzi artyści z MOK w Pabianicach. Można było zobaczyć również wystawę "Tuwim malowany", zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną i Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego.

Dyrektor Sokalski zapowiada rozwinięcie działalności. Z inicjatywy marszałka województwa Witolda Stępnia powstało w ŁDK Centrum Informacji dla Instytucji Pozarządowych. Ponadto, już trwają rozmowy o wspólnym przygotowaniu obchodów 100-lecia "Operacji Łódzkiej 1914".

Partnerem publikacji jest Łódzki Dom Kultury w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto