Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski bliżej pierwszej setki w rankingu najbogatszych gmin, miast i województw

Sandra Perlińska
umostrow.pl
Najbogatsze gminy, województwa i miasta w Polsce - jak wśród nich radzi sobie Ostrów Wielkopolski? Magazyn "Wspólnota" opublikował ranking najbogatszych jednostek samorządu terytorialnego na podstawie dochodów za 2017 rok

Tegoroczny ranking magazynu „Wspólnota” wykazuje, że gminy są coraz bogatsze. Ich dochody rosną szybciej niż polskie PKB. Z drugiej strony wyniki finansowe miast na prawie powiatu nie są tak optymistyczne. Powiaty i związki komunalne zanotowały realny spadek dochodów. Informacje te powinny martwić tym bardziej, że w najbliższych latach powiaty będą potrzebowały sporo pieniędzy w związku z wydłużeniem nauki w liceach ogólnokształcących z 3 do 4 lat.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego: województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, powiatów, miast powiatowych, innych miast i gmin wiejskich. W badaniu zostały pominięte wpływy z dotacji celowych – awans wywołany korzystaniem z dotacji inwestycyjnej jest awansem incydentalnym. Nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności jednostki samorządu terytorialnego. Właśnie z tego powodu autorzy raportu wzięli pod uwagę wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje.

Wyniki rankingu autorzy raportu podkreślają, że w całej ostatniej dekadzie najszybszy wzrost odnotowały gminy. W porównaniu do 2010 r. ich dochody zwiększyły się o 40%. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zeszłoroczny skokowy wzrost wiązał się raczej z przekazanymi środkami na realizację Programu 500+ niż z faktycznym wzrostem zamożności.

W wynikach rankingu nie ma większych niespodzianek. Pozycję liderów otrzymały:
[*] Kleszczów - 1. miejsce wśród gmin wiejskich;
[*] Polkowice - 1. miejsce wśród miast powiatowych;
[*] Sopot - 1. miejsce wśród miast na prawach powiatu;
[*] Warszawa - 1. miejsce wśród miast wojewódzkich;
[*] województwo mazowieckie - 1. miejsce wśród województw.

Ubiegłoroczny zwycięzca – powiat przysuski – zamienił się miejscem z powiatem człuchowskim. Autorzy raportu podkreślają, że zamożność samorządów nie zawsze przekłada się na zamożność mieszkańców.

Ostrów Wielkopolski natomiast zajął 114. miejsce na 267. miast powiatowych ujętych w rankingu. To najwyższa pozycja miasta od kiedy w 2004 roku pierwszy raz zostało uwzględnione w rankingu. Wówczas Ostrów znalazł się na 180. miejscu.

W poprzednich latach Ostrów Wielkopolski zajmował 196. miejsce w 2010 roku, 195. w 2011, 173.,176., 144., 123., i 125. miejsce w latach kolejnych.

W aktualnym rankngu Ostrów wyprzedziły m.in. takie wielkopolskie miasta powiatowe jak Nowy Tomyśl (18. miejsce), Międzychód (24. miejsce), Czarnków (26. miejsce), Września (31. miejsce), Koło (34. miejsce), Środa Wielkopolska (43. miejsce), Piła (49. miejsce), Kępno (60. miejsce), Turek (70. miejsce), Gniezno (96. miejsce), Szamotuły (105. miejsce), Oborniki (106. miejsce).

Pełen ranking dochodów za 2017 rok magazynu "Wspólnota" można znaleźć [TUTAJ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto