Pabianice. Gala Wolontariatu w czasie epidemii. Złote serce dla strażników miejskich ZDJĘCIA

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Straż Miejska w Pabianicach
W tym roku ze względu na epidemię COVID-19 obchody Dni Wolontariusza przeniosły się do internetu. W Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono Złote Serca

Gala online

3 grudnia (środa) w godz. 16 - 17.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyła się uroczysta XV Gala Wolontariatu organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Transmisję można było obejrzeć online na Facebooku Grupy Wolontarystycznej Agrafka.

- Pragniemy, aby w tym jednym dniu w roku została pokazana praca społeczników, którzy bez wynagrodzenia każdego dnia niosą serce w swoich dłoniach. Bo każdy z nas może stać się bohaterem. Hasło tegorocznej gali to: Jestem WOLONTARIUSZEM, a jaka jest Twoja SUPERMOC? - mówi Agnieszka Jaksa, szefowa Agrafki.

Podczas transmisji online z gali kilka słów do wolontariuszy przekazał Jurek Owsiak, który specjalnie na tę okazję przygotował nagranie. Były też życzenia od znanych gości takich jak Tomasz Schimscheiner, Teresa Dzielska, Jakub Wieczorek, Wojciech Solarz, zespół Normalsi i Kasia Popowska).

Nagrodzeni Złotymi Sercami:

Wręczono pięć Złotych Serc 2020 dla osób, firm i instytucji wspierających pabianickich wolontariuszy. Otrzymali je:

Marzena Bielecka
– nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pabianicach. Z zaangażowaniem wspiera idee integracji osób niepełnosprawnych oraz szlachetną idee wolontariatu w szkole.

Magdalena Soj-Domagała – dyrektor Oddziału 1PKO Banku Polskiego w Łodzi – od roku wspiera charytatywne działania wolontariuszy z Zespołu Szkół Nr 3 w Pabianicach.

Renata Rzepkowska Bartos – za wieloletnie wsparcie na rzecz osób przebywających w siedzibie Towarzystwa Pomocy im. Św Brata Alberta Koło w Pabianicach. Pani Renata wraz ze swoją firmą Hendrob od lat wspiera różne organizacje dając przede wszystkich wielkie serce i uśmiech.

Straż Miejska – Złote serce dla wszystkich strażników składamy na ręce Komendanta Straży Miejskiej Pana Tomasza Makrockiego. Strażnicy od lat wspierają akcje wolontarystyczne w Pabianicach.

Bez Espresso Mam Depresso – właściciele wspierają działania wolontarystyczne w naszym mieście m. in przekazując talony dla wolontariuszy i osób potrzebujących

Najbardziej zaangażowani wolontariusze

 1. Natalia Karpińska
 2. Zdzisław Cywiński
 3. Kamil Królikowski
 4. Karol Rudnicki
 5. Ewa Kolasa
 6. Jakub Guzikowski
 7. Szymon Rzepecko
 8. Karolina Lubońska
 9. Joanna Twardowska
 10. Ilona Dychto
 11. Maja Pietryszka
 12. dh. Pwd. Angelika Fątner
 13. Piotr Pazdej
 14. Julia Pietrasik
 15. Kinga Augustyniak
 16. Grzegorz Janicki

1.Natalia Karpińska
uczennica klasy ósmej w SP Nr 8, która jest zaangażowana w wolontariat od roku 2016. Natalia aktywnie uczestniczy we wszystkich akcjach charytatywnych, m.in.: "Dzień Walki z Głodem", "Gorączka złota", "Kartka Walentynkowa", "Podaruj Pluszaka dla Dzieciaka", "Gwiazdka dla Ciapka".
Pomaga nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Wraz z innymi wolontariuszami w szkole organizuje zbiórki pieniężne, zabawek i gier dla dzieci przebywających w Hospicjum - Łupkowa w Łodzi. Uśmiechem i gorącym sercem potrafi rozgrzać najzimniejszy głaz. Zawsze można liczyć na jej pomoc i wsparcie.

2.Zdzisław Cywiński
Cywiński za wieloletnie wolontaryjne zaangażowanie na rzecz ubogich, bezdomnych oraz dzieci z biednych rodzin. Pan Zdzisław jest wolontaryjnym kwestarzem. Poświęca swój czas, zdrowie często ponosząc koszty materialne by kwestować na rzecz podopiecznych. Jest to człowiek, który nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego. Nieustannie wspiera działania Koła Towarzystwo Brata Alberta koło w Pabianicach
3.Kamil Królikowski
regularnie przychodzi i udziela się w wolontariacie w Chrześcijańskiej Misji Teen Challenge w Pabianicach. Potrafi sam zorganizować pracę , pomaga i w sposób kreatywny zarządza wolontariuszami. Dba o dyscyplinę, porządek i etykę .

4.Karol Rudnicki
uczeń klasy 6D, Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach. Karol związany jest z wolontariatem od 2 lat. W szkole działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu, uczestniczy w programie dla szkół, roznosząc mleko, warzywa i owoce maluchom z klas I-III, zbiera karmę dla zwierzaków ze schroniska, oraz pluszaki i słodycze dla dzieci z Hospicjum. Jako wolontariusz angażuje się min. w promocji szkoły. Karol jest chłopcem pomocnym i można na niego liczyć w każdej sytuacji. SP 16

5.Ewa Kolasa
tym roku po raz ósmy będzie działać pełną parą w drużynie Szlachetnej Paczki Pabianice. Jej zaangażowanie wygina czasoprzestrzeń - zawsze ma czas na odwiedzenie potrzebujących rodzin i miejsce sercu na pomoc dla każdego. Jest nie tylko wspaniałą wolontariuszką niosącą mądrą pomoc, ale również wspaniałym przewodnikiem dla nowych wolontariuszy zaczynających swoją przygodę z Paczką. Energia Ewy koncentruje się wokół pomagania i niesie ze sobą ogrom nadziei i wrażliwości. To między innymi dzięki niej Pabianicka Szlachetna Paczka jest tak niesamowita i może w tym roku po raz 10 nieść pomoc potrzebującym.

6.Jakub Guzikowski
uczeń Szkoły Podstawowej Nr 3. Aktywnie bierze udział w akcjach organizowanych przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Szkolne Koło Caritas. Sa to m. in. Akcja wakacyjna „Plecak pełen uśmiechu”, Rajd Wolontariatu na terenie Łodzi. Dzień Papieski, ”Serce na gwiazdkę” , Wigilijne Dzieło Pomocy 6.„Tak Pomagam”, Jałmużna Wielkopostna , Akcja Zbiórki żywności na Wielkanoc Jakub Jest bardzo otwarty na pomoc drugiemu człowiekowi. Zawsze można na niego liczyć. Jest naturalnym liderem, który doskonale kieruje działaniami grupy. Jest odpowiedzialny i sumienny. Dzięki tym wszystkim cechom, które posiada każda akcja była przeprowadzona z dużym sukcesem .

7.Szymon Rzepecko
Szymon od 3 lat zaangażowany w działania szkolnego klubu wolontariatu w Zespole Szkół Nr 3. Brał czynny udział we wszystkich szkolnych, a także lokalnych akcjach charytatywnych, takich jak: „Podaruj pluszaka dla dzieciaka”, „Gorączka Złota”, zbiórka karmy, żwirku i plastikowych korków dla Grupy Miauczykotek. Od momentu uzyskania pełnoletności należy do szkolnego Klubu HDK. Potrafi efektywnie nakłonić swoich rówieśników, jak i członków rodziny do niesienia pomocy dla drugiego człowieka. Jako wolontariusz jest kreatywny i pomysłowy w działaniach wolontarystycznych. Szymon jest inicjatorem przeprowadzenia zbiórki funduszy na leczenie cierpiącego na nowotwór Piotra z Ksawerowa. Dodatkowo propaguje działalność DKMS, zachęcając corocznie młodzież i znajomych do rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych pozyskując nowych dawców w zaprzyjaźnionych klubach sportowych i przeprowadzając krótkie prezentacje reklamowe wśród uczniów naszej szkoły. Ze wszystkich swoich działań wywiązuje się zawsze terminowo. Jest samodzielny i rzetelny. Jako osoba niezmiernie empatyczna i pomocna a zarazem tolerancyjna w stosunku do wszystkich ludzi i środowisk jest wolontariuszem wspierającym wizerunek organizacji. W ostatnim roku dzięki podjętym przez niego inicjatywom pozyskane zostały także dodatkowe fundusze na leczenie chorych na białaczkę nastolatków - Piotra z Ksawerowa i Norberta z Pabianic.

8.Karolina Lubońska
Wspaniała uśmiechnięta wolontariuszka Polskiego Czerwonego Krzyża Zawsze chętna do pomocy, uczestniczyła w wielu akcjach ma dużo pozytywnej energii, którą dzieli sie z innymi. Jedna z najlepszych podczas pozoracji mistrzostw Pierwszej Pomocy.

9.Joanna Twardowska
od kilku lat aktywnie działa na rzecz porzuconych i potrzebujących zwierząt. Jest wolontariuszką w Pabianickim schronisku dla zwierząt, założycielką fb i instagrama psijaciel_4u_pabianice. Pomysłodawczynią i główną ogranizatorką 1 zlotu adopciaków, który odbył się Pabianicach. Poprzez prowadzenie strony pomaga nie tylko zwierzakom schroniskowym, ale wszystkim, które stają na jej drodze. Zawsze gotowa do działania i rozwiązywania problemów. Całe swoje serce oddaje bezbronnym istotom, które są niemal całkowicie uzależnione od człowieka. A ona sama jest uzależniona od pomagania im.
10.Ilona Dychto
Współtwórczyni i wieloletnia wolontariuszka pabianickiej Grupy Miauczykotek Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! W ciągu 10 lat działalności w fundacji pomogła tysiącom zwierząt – głównie kotów – z naszego miasta i okolicznych gmin: ratując ranne i porzucone, lecząc chore, szukając troskliwych rąk i kochających serc dla bezdomnych. Ale pomoc zwierzętom to także pomoc ludziom, którzy widzą cierpienie zwierząt, a którzy bardzo często nie wiedzą jak zająć się potrzebującym. I dzwonią. Nawet kilkanaście razy dziennie. Rozmowy z ludźmi, porady i znajdowanie rozwiązań trudnych sytuacji na styku człowiek – kot to była codzienna, żmudna, ale ogromnie ważna praca wykonywana przez lata z ogromnym zaangażowaniem.

11.Maja Pietryszka

Od pierwszej klasy angażuje się w wolontariat związany z działalnością Szkolnego Koła Caritas i PCK na terenie szkoły.
Brała udział w następujących akcjach:
-Zbiórki żywności "Tak Pomagam" na święta Bożego Narodzenia
-Zbiórka gier interaktywnych dla dzieci z hospicjum
-"Gorączka złota" pozyskanie funduszy na sprzęt rehabilitacyjny
-Koncert charytatywny dla Towarzystwa Brata Alberta w Pabianicach
Należy do grupy wolontarystycznej Agrafka, w ramach jej działań brała udział w następujących akcjach :
- pomoc zdalna uczniom podczas pandemii
- zajęcia z dziećmi z domu dziecka w Porszewicach
- dyżury w Placówce Wsparcia Dziennego „Junior” polegające na pomocy w lekcjach i zabawach z dziećmi
- „Worek śmieci z lasu”- akcja zbierania śmieci w lesie
- udział w miejskich zbiórkach pieniędzy np.
„Piknik na dla Roksany”, zjazd motocyklowy „ Paweł wróć do nas”
- udział w różnego typu warsztatach rozwijających jej umiejętności wolontarystyczne.
- udziela się w akcji „Cztery Łapy do pomocy”- polega ona na wyprowadzaniu psów osób, które są na kwarantannie.

12.dh.Pwd. Angelika Fątner
Druhna Angelika to osoba pełna pasji i z ogromnym sercem do wszystkich napotykanych na swej ścieżce ludzi.
To osoba szczodra, zarażająca optymizmem, umiejąca zebrać wokoł siebie grono ludzi tak jak ona wrazliwych na troski tego Świata.
We wszystkim co robi jest odpowiedzialna i kompetentna .Ma w sobie niezliczone pokłady dobra. Jest wyczulona na potrzeby drugiego człowieka i czesto to ona inicjuje z potrzeby serca a nie poklasku akcje pomocowe.
Choć to młoda osoba jej dojrzała postawa zasługuje na docenienie i stawianie jej na równi ze starszymi i o wiele bardziej doświadczonymi kolegami.

13.Piotr Pazdej
vice prezes Stowarzyszenia „Wszystko Gra – Pabianice”. Pomysłodawca i Dyrektor jednego z najbardziej rozpoznawalnych biegów ultra w Polsce. Leśna Doba to 24 godzinny bieg odbywający się od kilku lat w okolicach Pabianic. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia to rok ciężkiej pracy. Mocno zaangażowany w działanie Stowarzyszenia. Prywatnie ultramaratończyk ( w nogach ma tysiące przebieganych kilometrów), tłumacz książek (głównie o bieganiu), a przede wszystkim Tata dwóch cudownych synów. Jego marzenia to napisanie dobrej powieści, która rozejdzie się na całym świecie jak świeże bułki i stworzenie kolejnego nietypowego biegu dla osób, które bez biegania nie widzą sensu życia.

14.Julia Pietrasik

jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 13 od trzech lat. To osoba pilna, systematyczna i zdyscyplinowana. Jest skromną i bardzo uczynną koleżanką. Chętnie poświęca swój czas innym, angażując się w życie szkoły oraz parafii. Bierze udział w wielu imprezach charytatywnych i w zbiórkach żywności organizowanych przez Caritas. Jest osobą życzliwą, pracowitą i otwartą.

15.Kinga Augustyniak

uczennica klasy 8, SP 14 Pabianice
Kinga chętnie angażuje się we wszystkie akcje Szkolnego Koła Wolontariusza. Wspierała m. in.: zbiórki rzeczy dla podopiecznych Domu Samotnej Matki, zbiórki kartek, e-kartek dla małych pacjentów oddziału onkologicznego szpitala im. M. Konopnickiej w Łodzi, budowę karmnika dla ptaków, robiła mydełka dla podpiecznych ZOL w Pabianicach, brała udział 'Górze Grosza' i szkolnych licytacjach dla WOŚP. Kinga jest uzdolniona plastycznie, zawsze można liczyć na jej wsparcie w postaci pięknych plakatów, zachęcających do udziału w wydarzeniach organizowanych na terenie szkoły. To, co wyróżnia Kingę to jej chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Jest otwarta na wszystkie nowe pomysły, zawsze znajdzie czas, aby poświęcić go innym.

16.Grzegorz Janicki
najbardziej zaangażowany wolontariusz w Grupie Wolontarystycznej „AGRAFKA” w 2020 r. Zastępca resortu Junior w ramach którego współpracuje z dziećmi, pomaga im w zajęciach korekcyjno kompensacyjnych, wspiera podczas zajęc sportowych i twórczych. To Animator, do którego lgną dzieci. Prowadzi zabawy integracyjne wzbudzając uśmiech u największych smutasów. Brał udział w wielu spotach społecznych i przedstawieniach promujących wolontariat i problemy społeczne. Bardzo pomocny, zawsze można na niego liczyć. Grzegorz zajął w tym roku III miejsce w konkursie Wolontariusz Korpusu Solidarności na poziomie regionalnym.

Podczas Galo wyróżniono również 30 koordynatorów wolontariatu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie