Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pabianice koronawirus. Ferie online w Muzeum Miasta Pabianic. Zajęcia w formie zadań

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Muzeum Miasta Pabianic
Ze względu na epidemię koronawirusa zajęcia feryjne nie mogą odbywać się w dotychczasowej formie. Dlatego dla uczniów przygotowano atrakcje wirtualne

Muzeum Miasta Pabianic przygotowało ofertę zajęć podczas ferii, ale w innej niż zwykle formie.

- Niestety nie możemy się zobaczyć z Wami osobiście, dlatego zapraszamy do spotkań w przestrzeni wirtualnej. Poznamy świat dawnych instrumentów, które znajdują się na wystawie „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” oraz ciekawostki o ptakach - mówi Justyna Ruszkiewicz z Muzeum Miasta Pabianic.

Pierwszy tydzień ferii

W pierwszym tygodniu ferii (4-8 stycznia) w poniedziałek, wtorek i środę na profilu Facebookowym muzeum zamieści zadania, których tematyką będą "Dźwięki przeszłości...". W czwartek zadanie dotyczyć będzie muzyki natury.

- W piątek ogłosimy wyniki. Dla każdego uczestnika przewidziana jest pamiątka. Dzieci, które wykonają poprawnie dwa ćwiczenia obowiązkowe otrzymają drobny upominek - dodaje Justyna Ruszkiewicz.

Trzy nagrody główne zostaną wręczone uczestnikom, którzy zrobią poprawnie zadania obowiązkowe i dodatkowo wykonają najciekawszą, najbardziej pomysłową grzechotkę. To właśnie zadanie poniedziałkowe: Wykonaj samodzielnie grzechotkę. Jest też instrukcja krok po kroku. Zdjęcia grzechotek trzeba wrzucać w komentarzach pod zadaniem - do czwartku 7 stycznia do północy.

"Ceramiczne grzechotki bez wątpienia umieścić należy wśród najstarszych instrumentów występujących na obszarze obecnej Polski. Ich dzieje sięgają środkowego neolitu, a praktyka ich produkcji i użytkowania odnotowywana jest jeszcze w XIX w. Znanych jest obecnie około tysiąca grzechotek archeologicznych. Duży i bardzo zróżnicowany zbiór (od geometrycznych po zoomorficzne) stanowią grzechotki datowane na przełom epoki brązu i żelaza. Nieco mniejszą różnorodność obserwuje się wśród grzechotek średniowiecznych, do charakterystycznych i szeroko rozpowszechnionych w tym czasie należą grzechotki guzkowate oraz tzw. pisanki. Najczęściej mówi się o grzechotkach jako zabawkach dziecięcych, wskazuje się też na przypuszczalną ich funkcję apotropaiczną: magiczne działanie dźwięku na złe moce".

Drugi tydzień ferii

W drugim tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę zadania dotyczyć będą tematyki muzycznej związanej z ekspozycją. W piątek ogłoszone zostaną wyniki. W tym tygodniu zadaniem specjalnym będzie pokolorowanie kafli. Szczegóły wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto