Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przesuwanie budynków to nie czary, to rzeczywistość. Zobacz niezwykłe przykłady z Polski i ze świata

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przenoszenie starego domu w miejscowości Newark w Stanach Zjednoczonych. Przejdź do kolejnych zdjęć za pomocą strzałek lub gestów, żeby zobaczyć inne przykłady.


Licencja
Przenoszenie starego domu w miejscowości Newark w Stanach Zjednoczonych. Przejdź do kolejnych zdjęć za pomocą strzałek lub gestów, żeby zobaczyć inne przykłady. Licencja Wikimedia Commons/Wolfe House & Building Movers/CC BY-SA 1.0
Przesuwanie budynków to imponujący wyczyn inżynierski, jednak z perspektywy laika przypomina raczej magię. Na przestrzeni ostatnich kilku stuleci dokonano wielu spektakularnych operacji tego typu, również w Polsce. Oto najciekawsze i najbardziej widowiskowe przykłady.

Pierwsze przesunięcia budynków w naszym kraju nastąpiły w czasach PRL-u, jednak w innych państwach zdarzały się już wcześniej. Te niezwykłe, kosztowne operacje spotyka się również dziś, choć raczej rzadko – i za każdym razem budzą ogromne emocje. W galerii zebraliśmy najciekawsze przykłady z Polski i ze świata.

Zobacz widowiskowe operacje przesuwania budynków:

Przesuwanie budynków bez tajemnic. Jak i po co wprawia się nieruchomości w ruch?

Przesuwanie budynków czy też ich przenoszenie to skomplikowany i kosztowny proces. Po to rozwiązanie sięga się najczęściej, gdy historyczny obiekt uniemożliwia rozwój miasta, np. budowę nowej drogi, poszerzenie starej czy rozbudowę ważnego węzła komunikacyjnego. Zdarza się też, że zabytek jest przenoszony w bezpieczniejsze miejsce, gdy w oryginalnej lokalizacji coś zaczyna mu zagrażać. Sporadycznie odnotowuje się też przypadki przenoszenia budynków przez osoby prywatne – tak stało się np. w 2019 r. w Poznaniu, gdzie swój 130-tonowy dom jednorodzinny zdecydował się przesunąć jego właściciel, żeby zwolnić część działki pod zabudowę swoim wnukom.

Zobacz spektakularne przykłady przenoszenia budynków:

Żeby budynek znalazł się w nowym miejscu, można zastosować dwie metody: rozebrać go na części i odbudować gdzie indziej albo też przesunąć całą konstrukcję na specjalnych rolkach lub szynach. W pierwszym przypadku kluczowe jest odpowiednie oznaczenie i podpisanie każdej części, by możliwe było odtworzenie budowli w nowej lokalizacji. Dla publiczności obserwującej całą operację ciekawsze jest jednak przesuwanie budynków.

Żeby przesunąć obiekt budowlany, trzeba najpierw odciąć go od fundamentów i wybudować nowe, identyczne, w miejscu docelowym. Następnie pod budynkiem montuje się szyny i inne elementy stalowe, na których spocznie cała konstrukcja. Bardzo ważne jest na tym etapie stopniowe, ostrożne przenoszenie ciężaru budynku na szyny. Często konieczne okazuje się też zabezpieczenie budynku od wewnątrz i z zewnątrz dodatkowymi stalowymi podporami. Następnie obiekt jest przesuwany na szynach lub rolkach przy użyciu maszyn hydraulicznych (w przeszłości napędzanych ręcznie), a niekiedy przenoszony na ciężarówkę, która zawiezie go w nowe miejsce. Ostatnim etapem jest osadzenie budowli na nowych fundamentach i przeprowadzenie prac zabezpieczających.

[QUIZ] Zaskakujące fakty na temat Polski i Polaków. Prawda czy fałsz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przesuwanie budynków to nie czary, to rzeczywistość. Zobacz niezwykłe przykłady z Polski i ze świata - RegioDom.pl

Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto