Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Mistrzostwa Sportowego powstała w Bełchatowie. Kto będzie mógł się w niej uczyć? ZDJĘCIA, VIDEO

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Wideo
od 16 lat
W Bełchatowie powstała pierwsza w mieście Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Poprowadzi ją Fundacja "Akademia GKS Bełchatów". Nabór trwa. Jakie trzeba spełnić warunki i kto może rozpocząć naukę w SMS Bełchatów?

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Bełchatowie

Powstała pierwsza w Bełchatowie Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Placówkę prowadzić będzie Fundacja Akademia GKS Bełchatów. Trwa właśnie nabór do SMS Bełchatów. Szkoła kształcić będzie uczniów na dwóch poziomach - oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno dziewcząt jak i chłopców. Fundacja, jak zapewnia Szymon Serwa, prezes Akademii GKS Bełchatów, ma już wszelkie zgody związane z prowadzeniem placówki oświatowej.

W tym roku nabór rozpoczął się trochę nietypowo, SMS przyjmuje uczniów do czwartej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy szkoły średniej. Pomysłodawcy stawiają na dzieci i młodzież, które już trenują w klubach, ale ofertę kierują też do pozostałych chętnych.

- Na etapie naboru trudno się zamknąć tylko na zawodników, ale do każdej dyscypliny kandydaci będą przechodzić testy sportowe- mówi Szymon Serwa, prezes Akademii GKS Bełchatów. - Wymogi te określają precyzyjnie przepisy danego Polskiego Związku Sportowego - piłki nożnej, siatkowej czy też pływania.

Jak dodaje, w perspektywie najbliższych 2-3 lat nabór będzie prowadzony właśnie na takim poziomie, ale Akademia nie zamyka się w przyszłości na szkolenie od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Na razie utworzona zostanie jedna klasa na każdym poziomie.

Piłka nożna, siatkówka, pływanie w SMS Bełchatów

W SMS Bełchatów prowadzone będą trzy specjalizacje - piłki nożnej, siatkówki i pływania. Dlatego Akademia podpisała umowę o współpracy w tym zakresie z EKS Skra Bełchatów, który ma sekcje pływacką i sekcje piłki siatkowej.

- W pierwszej kolejności wychodzimy z ofertą do piłkarzy, ale przewidujemy też testy naborowe dla zawodników uprawiających piłkę siatkowa oraz pływanie - mówi prezes Akademii. -

Wszyscy uczniowie będą mieć zwiększoną liczb godzin wychowania fizycznego. W tygodniu będzie to 16 godzin - m.in. treningi piłkarskie, siatkarskie, pływackie (w zależności od specjalizacji), zajęcia na siłowni, w salce fitness, treningi lekkoatletyczne, sportów walki i zajęcia na basenie.

Lekcja odbywać się będą w budynku III LO i ZSP nr 9 przy ul. Edwardów w Bełchatowie. Zajęcia sportowe natomiast zaplanowano na obiektach Miejskiego Centrum Sportu - na boiskach treningowych za halą sportową, w obu halach w Bełchatowie, na basenie przy Sport Hotelu. Szkoła zapewni uczniom sprzęt sportowy, transport między szkołą a obiektami treningowymi oraz dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego placówką niepubliczną

SMS będzie szkołą niepubliczną. A to oznacza, że rodzice będą musieli za nią zapłacić. Czesne wyniesie 300 zł miesięcznie. W planie budżetowym na 2023 i 2024 rok Akademia zaplanowała fundusze na uruchomienie SMS. Szkoła będzie też miała subwencje oświatową.

Szymon Serwa podkreśla, iż zaletą szkoły jest m.in. to, iż dzieci i młodzież nie będą już miały popołudniowych treningów, wszystkie zajęcia docelowo odbędą do około godzin 16.

Prezes Akademii deklaruje też, iż szkoła nie będzie skupiać się tylko na aspekcie sportowym nauki, ale będzie starała się utrzymać wysoki poziom edukacji.

- Nie jesteśmy w stanie wychować 24 profesjonalnych sportowców każdego roku. Statystycznie ujmując z danej szkoły wychodzi kilku zawodników, którzy wejdą na poziom zawodowy. Reszta idzie w innych kierunkach i chcemy ich przygotować tak, by mogli pójść na dobre uczelnie, być może związane właśnie ze sportem, fizjoterapią itd.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego powstała w Bełchatowie. Prowadzić ją będzie Akademia GKS Bełchatów

Szkoła Mistrzostwa Sportowego powstała w Bełchatowie. Kto bę...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkoła Mistrzostwa Sportowego powstała w Bełchatowie. Kto będzie mógł się w niej uczyć? ZDJĘCIA, VIDEO - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto