Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu warto się wybrać w naszym regionie: miasteczko w lesie, czyli Łask Kolumna ZDJĘCIA

OPRAC.: jj
Tu warto się wybrać w naszym regionie: miasteczko w lesie, czyli Łask Kolumna
Tu warto się wybrać w naszym regionie: miasteczko w lesie, czyli Łask Kolumna J. Jeziorska, M. Dybalski, K. Hejneman
Wśród miejsc w niedalekiej okolicy, do których warto sie wybrać na dłuższy spacer albo wycieczke rowerową jest klimatyczna i zielona Kolumna - dzielnica Łasku położona w lesie, nad rzeka Grabią i w dolinie rzeki Pałusznicy.

Kolumna to jedno z bardziej urokliwych zakątków naszego regionu. Położona w lesie dzielnica Łasku leży nad rzekami Grabią, Baryczą i Pałusznicą. Specyficznego charakteru dodaje temu miejscu charakterystyczna zabudowa: drewniane domy letniskowe budowane przed II wojną światową.To doskonałe miejsce na dłuższe piesze spacery i wycieczki rowerowe.
Kolumna to także istniejący od 1993 roku Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Kolumna-Las” z objętym ochroną starodrzewem sosnowym.

Historia Kolumny

Kolumna ma bogatą historię i niesamowity klimat. Wiadomo, że istniała już w XVII w. Wówczas była to osada młyńska nad Grabią.
W 1752 r. zapisano w źródłach historycznych, że była tu walcownia miedzi (czynna do 1917 r.). W 1826 r. osada liczyła 5 domów z 29 mieszkańcami. Na mapie kwatermistrzowskiej z 1839 r. opisano ją jako odrębną osadę (zwaną dziś Starą Kolumną), a na mapie przemysłowej Królestwa Polskiego z 1885 r. zaznaczono tu kuźnicę .
W końcu XIX w. Kolumna liczyła 12 zagród z 76 mieszkańcami i wraz z dobrami łaskimi należała do Szweycerów, którzy mieszkali w pobliskiej wsi Ostrów.
W 1928 r. Janusz Szweycer wydzielił ze swoich dóbr ziemskich kilkaset hektarów, które przeznaczył pod budowę miejscowości letniskowej. Miejscowości tej nadano nazwę Las-Kolumna. Plan parcelacji wykonał architekt Antoni Jawornicki nawiązując do idei miast-ogrodów Ebenezera Howarda. Szybkie połączenie z Łodzią, obok linii kolejowej Łódź-Kalisz, miała zapewnić linia tramwajowa z Łodzi, przez Pabianice, Łask do Zduńskiej Woli, którą była w planach inwestycyjnych Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Planu tego jednak nie zrealizowano.
W latach 1928–1929 rozparcelowano tereny leśne, wytyczono rynek, place pod szkołę, kościół, pocztę i przystanek kolejowy. Dla sprawnej organizacji sprzedaży placów powołano Towarzystwo Przyjaciół Letniska Kolumna. Wkrótce powstało 30 pensjonatów oraz ok. 160 domów letniskowych. W ten sposób powstało letnisko zwane Miasto-Las-Kolumna. Dzieliło się ono na trzy części: Pałusznicę (od szosy do Grabi-Pałusznicy), Doliwę (między szosą a torami) i Cygankę (na północ od torów).
W latach 1941–1942 Kolumnę skolonizowano niemieckimi osadnikami z Wołynia i Besarabii. Po wojnie część pensjonatów przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych. W 1960 r. powiększono obszar Kolumny o części przyległych wsi Przygoń i Orpelów. Pojawiło się budownictwo jednorodzinne. W 1973 r. Kolumna została włączona w granice Łasku.
W 1994 roku TVP Łódź nakręciła o Kolumnie ciekawy film wspomnieniony zatytułowany „Leśna osada". Można go objrzeć tutaj:

">

Szlaki turystyczne i walory przyrodnicze

Kolumna to także istniejący od 1993 roku Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Kolumna-Las” z objętym ochroną starodrzewem sosnowym. Przebiegają tędy szlaki turytyczne: Szlak okolic Łodzi oraz Szlak osad młyńskich nad Grabią.

Rowerowy Szlak osad młyńskich nad Grabią został nagrodzony europejskim certyfikatem

Szlak osad młyńskich nad Grabią nagrodzony europejskim certy...

Dla mieszkających poza Łaskiem istotna powinna być informacja, że niemal w środku Kolumny jest dworzec PKP, na którym zatrzymują się pociągi relacji Sieradz-Zduńska Wola- Pabianice-Łódź Kaliska.

Tu warto się wybrać w naszym regionie: miasteczko w lesie, czyli Łask Kolumna

Tu warto się wybrać w naszym regionie: miasteczko w lesie, c...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto