Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty kowalskie z okolic Pabianic. Tak wyglądały ZDJĘCIA

Redakcja
Muzeum Miasta Pabianic
Eksponaty są częścią wystawy Muzeum Miasta Pabianic

W Muzeum Miasta Pabianic można oglądać wystawę "Kowalstwo ginący zawód".

Eksponaty, które można na niej oglądać, pochodzą z kuźni, które kiedyś istniały w okolicy Pabianic, w tym w Porszewicach i Górce Pabianickiej. Przedmioty udało się zgromadzić podczas badań etnografa z Muzeum Miasta Pabianic w latach 1998 - 2001.

"Kowal to rzemieślnik trudniący się ręcznym kuciem różnorodnych przedmiotów metalowych, a kowalstwo, od czasu odkrycia możliwości wytopu metali, stało się jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka. Było cenione we wszystkich kulturach, którym znana była umiejętność pozyskiwania metalu. W dawnych czasach kowale byli bardzo szanowanymi postaciami. Szacunek ten wynikał z faktu, że dostarczali narzędzi niezbędnych w życiu codziennym, jak i w innych zawodach" - czytamy na stronie Muzeum Miasta Pabianic.

Do końca XVIII w. w kuźni produkowano sprzęt rolniczy, przedmioty codziennego użytku, kowale podkuwali również konie, wykuwali podkowy, czasem pełnili rolę... dentystów, posługując się kleszczami kowalskimi.

"W pracy kowala kleszcze (szczypce) były niezbędne, ale potrzebne było także palenisko, miech, różnego typu młotki, przecinaki, przebijaki, gładziki, żłobiki, gwintownice, pilniki, wiertła i wiele jeszcze innych przyrządów, które zobaczyć można w muzeum na ekspozycji poświęconej tej tematyce. Obecnie, wskutek przemian cywilizacyjnych, kuźnie, jak i samo rzemiosło, niestety prawie zanikły" - opisuje muzeum.

Fotografie przedstawiają wnętrza kuźni w Porszewicach, a także kowala, który pracował tam jako ostatni w 2010 r. Kuźnia powstała w 1911 r. Jej budynek wraz z wyposażeniem w 2012 r. przeniesiono do skansenu w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej w Kwiatkówku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto