Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa fabryki pomp ciepła firmy Daikin. W Ksawerowie Japończycy zatrudnią 3 tysiące pracowników. Zobaczcie zdjęcia

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ceremonia tokosizume no matsuri. Minister Waldemar Buda (z prawej) posypuje ziemię ryżem by zapewnić szczęście przy budowie zakładu Daikin. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Ceremonia tokosizume no matsuri. Minister Waldemar Buda (z prawej) posypuje ziemię ryżem by zapewnić szczęście przy budowie zakładu Daikin. Więcej na kolejnych zdjęciach. Krzysztof Szymczak
Japońska firma Daikin rozpoczęła we wtorek (4 kwietnia) budowę fabryki pomp ciepła w Ksawerowie. To jej pierwszy zakład produkcyjny w Polsce. Firma podkreśla, że branża jest bardzo przyszłościowa. W Ksawerowie ma powstać aż 3 tysiące miejsc pracy! Zobaczcie zdjęcia z rozpoczęcia budowy.

Japońska ceremonia na rozpoczęcie budowy fabryki pomp Daikin w Ksawerowie koło Łodzi

Budowa fabryki pomp ciepła firmy Daikin przy ulicy Giełdowej 12 w Ksawerowie zgodnie z tradycją rozpoczęła się od japońskiej ceremonii religijnej. We wtorek (4 kwietnia) wzięli w niej udział przedstawiciele koncernu i zaproszeni goście.

- Ceremonia ma na celu ukojenie i oddanie czci lokalnemu bóstwu tej ziemi, prośbę o zgodę na korzystanie z niej i bezpieczeństwo podczas budowy - wyjaśniał Masatsugu Minaka, prezes Daikin Europe.

Potem razem ze swoim zastępcą oraz ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą rozlali na polu wino, rozsypali ryż i sól. Później razem z zaproszonymi gośćmi wbili symbolicznie pierwsze łopaty w ziemię, wznosząc okrzyk "ej, ej, ej!".

Zobaczcie galerię zdjęć z rozpoczęcia budowy fabryki

Fabryka Daikin w Ksawerowie to największa inwestycja w Polsce w ostatnich latach

Japońska ceremonia ma zapewnić pomyślność dla ogromnego przedsięwzięcia, jakie Daikin Europe rozpoczyna na terenie ksawerowskiej części Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na działce o powierzchni 320 tysięcy metrów kwadratowych do kwietnia przyszłego roku ma powstać zakład produkujący energooszczędne pompy ciepła. Nowa fabryka ma rozpocząć pracę już w lipcu 2024 roku i do 2030 roku stworzyć aż 3 tysięcy miejsc pracy. Będzie to największa tego typu inwestycja zagraniczna w Polsce w ostatnich latach.

Decyzja o lokalizacji pierwszej fabryki koncernu w podłódzkim Ksawerowie wynikła z kilku powodów.

- Ma związek ze strategią bliskości firmy Daikin, która zakłada wytwarzanie produktów w pobliżu rynków, na których je sprzedajemy

- wyjaśniał prezes Minaka.

Decyzja ma też związek ze wsparciem, jakie Daikin Europe uzyskała z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz z lokalnym rynkiem pracy na którym jest wielu dobrze wykształconych inżynierów.

Pompy ciepła to produkt przyszłościowy. Firma szacuje, że w roku 2025 zostanie zainstalowanych co najmniej 3,5 miliony pomp ciepła, co oznacza wzrost o 30 procent co roku. Także w Polsce popyt na pompy ciepła rośnie.

- Dzisiaj takie urządzenia jak pompy ciepła to urządzenia, na które zapotrzebowanie skokowo rośnie, z kilkunastu, kilkudziesięciu do nawet 200 tysiięcy w tym roku. Ten sprzęt będzie bardzo potrzebny i oczekiwany na polskim rynku

- podkreślał minister Waldemar Buda, który osobiście zaangażował się w sprowadzenie inwestora.

Koszt inwestycji to 310 milionów euro, czyli około 1,5 miliarda złotych. To jednocześnie największa inwestycja w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki lokalizacji fabryki na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Daikin uzyskał zwolnienie z podatku na 12 lat oraz dodatkowy grant od rządu. Ponieważ pomoc publiczna ma osiągnąć nawet pół miliarda złotych, musi być jeszcze zaakceptowana przez Komisję Europejską.

Daikin. Japoński koncern produkujący urządzenia do budynków

Daikin Europe jest spółką zależną Daikin Industries. Produkuje urządzenia do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa dla budynków mieszkalnych i przemysłowych. W Europie zatrudnia 12 tys. osób. Cały koncern ma ponad 89 tys. pracowników na świecie, jego siedzibą jest japońska Osaka.

Zobaczcie galerię zdjęć z rozpoczęcia budowy fabryki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto