Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Starego Rynku w Pabianicach. Prace budowlane mają rozpocząć się po zakończeniu remontu torowiska

Milena Chmielewska
Milena Chmielewska
Tak ma wyglądać Stary Rynek
Tak ma wyglądać Stary Rynek UM Pabianice
Już w wakacje miejscy urzędnicy planują rozpoczęcie modernizacji Starego Rynku. Betonowy plac ma zamienić się w zielone miejsce relaksu. Organizowane tu będą także małe imprezy plenerowe.

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie płyta rynku z drogą zachodnią. Następnie drogi przylegające do placu oraz teren przy pomniku Legionisty i plac przed kościołęm św. Mateusza. W założeniu Stary Rynek ma być miejscem z zielenią przeznaczonym do wypoczynku, dodatkowo z możliwością organizowania małych imprez plenerowych.

Mieszkańcy zadecydowali

Projekt modernizacji Starego Rynku powstał w oparciu o koncepcję przedstawioną mieszkańcom w ubiegłym roku i uwzględnił sugestie zgłaszane na konsultacjach.

- Najczęściej powtarzającą się było zwiększenie powierzchni zieleni. W najnowszym projekcie są 132 nowe drzewa, a także krzewy/byliny i trawa na powierzchni ok. 2815 m kw. Większość pojawi się na samym placu - 111 nowych drzew oraz ok. 1800 m kw. pod krzewy/byliny i trawnik. Dodatkowo wzdłuż placu, w sąsiedztwie fontanny, stanie konstrukcja pergoli obsadzona pnącymi roślinami, które oprócz walorów dekoracyjnych osłonią ławki przed słońcem. Oprócz urządzonej zieleni pojawią się przesuwne donice z kwiatami -mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic.

Miejsce na restauracje i sklepy

Projekt zakłada także pięć drewnianych pawilonów na usługi handlowe. Od strony południowej – strefę gastronomiczną ze stolikami na zewnątrz, od zachodniej - miejsca parkingowe i toaletę. Przewidziane jest miejsce pod różnego rodzaju eventy, gdzie może być ustawiona przenośna scena wykorzystana do organizowania małych festynów i koncertów w plenerze. Przy północno-zachodnim wejściu na rynek umieszczony zostanie zegar słoneczny (gnomon) oraz tablice z informacjami na temat historii Pabianic i wyburzonego Pomnika Bojowników o Wyzwolenia Społeczne i Narodowe. Do aranżacji przestrzeni na rynku wykorzystane będą m.in. drewniane mobilne meble miejskie (niskie siedziska i donice), które można dowolnie zestawiać. Plac w części pokryty kostką przecinać będą trakty z gładką nawierzchnią, żeby ułatwić poruszanie osobom niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi w wózkach. Na Starym Rynku będzie dodatkowe oświetlenie, ławki parkowe i stojaki na rowery. Rozszerzony zostanie monitoring. Układ drogowy wokół pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.

Projekt architektoniczno-budowlany czeka na zaopiniowanie przez Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków i uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace mogłyby ruszyć w wakacje, po zakończeniu remontu tramwajowego.

Łączny koszt inwestycji (zaprojektowanie i wybudowanie) to 7,3 mln zł. 4,5 mln zł wynosi dofinansowanie przyznane miastu z programu „Polski Ład”. Termin zakończenia prac to pierwsza połowa przyszłego roku. Pierwszym elementem zmian na Starym Rynku było usunięcie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w grudniu 2022 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto