Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak po remoncie będzie wyglądał Stary Rynek w Pabianicach. Zniknie też pomnik WIZUALIZACJE

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Wizualizacje UM Pabianice
Urząd Miejski w Pabianicach otrzymał na ten cel dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg. W zakres robót wejdzie też usunięcie Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

Stary Rynek w Pabianicach wypięknieje i stanie się miejscem, gdzie można odpocząć i pospacerować. Do tej pory przestrzeń ta straszyła - rozpadająca się nawierzchnia, nieciekawa zieleń i Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, którego usunięcie zgodnie z ustawą dekomunizacyjną okazało się skomplikowane (miał zniknąć do marca 2018 roku).

Wkrótce wszystko ma się zmienić, a pomnik zostanie usunięty. Miasto przestawiło właśnie koncepcję projektową rewitalizacji tego terenu. Do 20 lutego opinie na ten temat mieszkańcy mogą przekazać za pośrednictwem platformy e-pabianice.pl. Po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie szczegółowego projektu i realizację inwestycji, w tym usunięcie pomnika (wiadomo, że rozebrany ma być z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić m.in. zabytkowego kościoła św. Mateusza).

Rewitalizacja obejmie nie tylko sam plac, ale również okolicę kościoła. Podczas realizacji wykorzystana ma zostać kostka granitowa, którą usunięto z ul. Zamkowej przy okazji trwającej wciąż modernizacji linii tramwajowej numer 41.

Jak zmieni się starówka?

- Głównym założeniem projektowym było połączenie placu i terenu wokół, żeby stworzyć jedną spójną przestrzeń na wypoczynek wśród zieleni i organizowanie małych wydarzeń kulturalnych, jak pokazy, koncerty czy seansy letnie. W obszarze, który w miejscowym planie zagospodarowania terenu jest wyznaczony jako część historyczna, koncepcja nawiązuje do położonych obok zabytków, kościoła św. Mateusza i Dworu Kapituły Krakowskiej - mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Płytę rynku pokryje m.in. odzyskana kostka granitowa. Po wschodniej stronie pojawi się ruchoma scena oraz symboliczne "źródełko" w miejscu, gdzie kiedyś była studnia. Będzie też zegar słoneczne i posadzkowa fontanna, która znajdować się będzie niedaleko trejażu (budowla ogrodowa składająca się z szeregu słupków połączonych belką, służąca do podtrzymywania roślin). Pod nią będą ławki. Po stronie południowej zlokalizowana będzie część przeznaczona na gastronomię i okazjonalny handel. Zachodnia część to miejsca parkingowe i toaleta.

- Będą poprowadzone podłączenia pod monitoring, dojazd dla rowerów połączony ze ścieżką wzdłuż ul. Zamkowej i dodatkowe nowe oświetlenie. Układ drogowy wokół rynku pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym. Koncepcja obejmuje też obszar położony na północ i na zachód od kościoła św. Mateusza - dodaje rzeczniczka.

Autorem koncepcji projektowej i PFU przebudowy Starego Rynku jest spółka Miejski Krajobraz z Warszawy. Inwestycja będzie realizowana etapami. Pochłonie 5 mln zł, w tym aż 4,5 mln zł dofinansowania z Polskiego ładu i pół miliona wkładu własnego miasta.

Kontrowersje wokół pomnika

Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe miał zostać usunięty w 2018 r., zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Okazało się jednak, że to zabytek, więc likwidacja obiektu skomplikowała się. W końcu został wykreślony z ewidencji zabytków. Miasto zrobiło inwentaryzację i ogłosiło przetarg. Z ekspertyz wynikało, że „pomnik jest konstrukcją żelbetową monolityczną posadowioną na cokole stanowiącym bardzo masywną bryłę żelbetową", a całkowita ilość betonu w konstrukcji stanowi ok. 188 m sześć. Sąsiedztwo zabytków (kościół św. Mateusza) wykluczało zastosowanie klasycznych metod wyburzeniowych. Obiekt musiał zatem zostać rozebrany.

Kiedy sprawa miała być finalizowana, zainterweniował zarząd powiatowy SLD, stając w obronie pomnika. Sprawą zajęła się prokuratura, odmówiono wszczęcia śledztwa. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał w mocy stanowisko wojewody łódzkiego nakazujące usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej pomnika. Na rozbiórkę miasto miało czas do lutego tego roku. W międzyczasie miasto postarało się o środki na ten cel w ramach Polskiego Ładu, które udało się pozyskać. Z nich (plus wkład miasta) sfinansowana będzie przebudowa Starego Rynku wraz z wyburzeniem pomnika .

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto