Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miejski w Łasku wybrał projektanta ławeczki Jana Łaskiego. To artysta z Krakowa WIZUALIZACJE

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
WIZUALIZACJE, Urząd Miejski w Łasku
W 2022 roku Łask obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi. Z tej okazji Urząd Miejski w Łasku ogłosił konkurs na projekt i realizację pomnika (rzeźby) „Ławeczka z Janem Łaskim”. Właśnie wybrano zwycięskiego artystę

Urząd Miejski w Łasku rozstrzygnął konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektu pomnika „Ławeczka z Janem Łaskim”. Wygrał dr hab. Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźba wykonana zostanie z brązu i stanie na pl. gen. Jarosława Dąbrowskiego naprzeciwko kolegiaty Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Michała Archanioła w Łasku.

- Teraz podpiszemy umowę z wykonawcą, a następnie przystąpi on do realizacji. Odsłonięcie pomnika zaplanowaliśmy na wrzesień tego roku. Jest to jeden z punktów programu obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łaskowi. Cieszymy się, że pomnik znanego artysty, którego prace można zobaczyć na całym świecie, stanie przy łaskiej kolegiacie - mówi Michał Janiszewski z Urzędu Miejskiego w Łasku.

Wykonanie pomnika pochłonąć ma ok. 200 tys. zł. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół ławeczki. Ma to być charakterystyczny punkt w mieście, gdzie każdy turysta i mieszkaniec będzie mógł przysiąść (ławeczka pomieści 2 osoby) i zrobić sobie zdjęcie. Jan Łaski wykonany zostanie w naturalnym rozmiarze.

Do konkursu mogli zgłaszać się artyści z całej Polski. Do ostatniego etapu przeszło pięć najlepszych projektów, a wygrał krakowski artysta. Karol Badyna urodził się w 1960 roku w świętokrzyskim. W 1988 roku z wyróżnieniem ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Po studiach został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym aż w 2011 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego ASP. Zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Jego dzieła można podziwiać w Polsce, USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, Estonii i w Singapurze.

Artysta tak opisuje swój projekt: Dla podkreślenia podwójnej roli Jana Łaskiego jako kanclerza królewskiego oraz prymasa Polski „Ławeczka z Janem Łaskim” została podzielona na kilka odrębnych części. To rozwiązanie plastyczne pozwala także na wyraźne ukazanie atrybutów, które wiążą się z tymi odrębnymi funkcjami. Kanclerz koronny jest ukazany razem z kodeksem aktów prawnych „Statutem Łaskiego”, natomiast insygnia arcybiskupie są ukazane w postaci infuły z herbami Korab oraz pastorałem.

Jan Łaski ma głowę ma skierowaną w stronę kolegiaty. Osoby siedzące obok niego mogą dzierżyć na chwilę pastorał - symbol biskupiej władzy pasterskiej.

Łask uzyskał prawa miejskie w 1422 roku, na ręce Jana z Łasku i Krowicy przekazał je król Władysław Jagiełło, ale wzmianki o wsi Łask można znaleźć w źródłach już od 1356 roku. Jan Łaski herbu Korab (1456-1531) był kanclerzem wielkim koronnym, arcybiskupem gnieźnieński i prymasem Polski. To najwybitniejszy przedstawiciel rodziny Łaskich, uznawany za mecenasa sztuki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto