Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem brakuje krwi grup o minusowym Rh

Jolanta Sobczyńska
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi apeluje: potrzebna jest krew z ujemnym czynnikiem Rh. Tymczasem zbliża się długi majowy weekend.

Na drogi wyjedzie wielu niedzielnych kierowców. Nie zabraknie też szalejących motocyklistów. Policyjne statystyki są bezlitosne i od lat pokazują, że w maju jest o 10 procent wypadków więcej niż w kwietniu, marcu i czerwcu. Krew niezbędna do ratowania życia jest potrzebna każdego dnia. Pracę centrów krwiodawstwa może zrewolucjonizować system informatyczny stworzony przez pięciu studentów z Politechniki Łódzkiej.

Żeby dla chorych w województwie łódzkim nie zabrakło krwi, każdego dnia do RCKiK w Łodzi musi zgłosić się 200 honorowych dawców krwi. Ciągle brakuje grup minusowych, szczególnie 0 Rh-.

- Dlatego w sobotę 30 kwietnia i w poniedziałek 2 maja czekamy na dawców w centrum przy ulicy Franciszkańskiej 17/25 od godziny 8 do 13.30 - mówi doktor Michał Zamolski z RCKiK w Łodzi. - Zawsze mamy rezerwę krwi każdej grupy, ale w nagłych przypadkach zdarzało nam się już ściągać krew z Kalisza czy Bydgoszczy, a nawet Rzeszowa i Szczecina.

Krew często potrzebna jest natychmiast. W to zapotrzebowanie trafia pomysł grupy łódzkich studentów. Projekt o nazwie LifeCircle+ to system informatyczny. Ma on zapewnić centrum krwiodawstwa stałe połączenie z krwiodawcami.

- W razie nagłego zapotrzebowania na krew do transfuzji pracownicy centrum, korzystając z aplikacji na komputer, mogą bardzo szybko przez GPS lub nadajnik GSM zlokalizować najbliższych dawców posiadających potrzebną grupę krwi (osoby, które ściągną sobie aplikację na swój telefon) i w równie krótkim czasie skontaktować się z nimi - mówi Marcin Franc, doktorant w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych na Politechnice Łódzkiej, opiekun grupy CodeRiders, która stworzyła system. - Centrum będzie też miało informacje, kiedy krwiodawca oddawał krew i czy może zrobić to w danym dniu.

Projekt stworzony przez Marcina Franca oraz pięciu studentów politechniki Błażeja Rybczyńskiego, Dominika Derenia, Michała Orzełka, Michała Skuzę oraz Piotra Jaszczyka okazał się tak rewolucyjny, że wygrał w krajowych finałach konkursu dla programistów Imagine Cup 2011, organizowanego przez Microsoft. Łodzianie będą reprezentować Polskę podczas światowych finałów konkursu w Nowym Jorku za dwa miesiące.

Młodzi naukowcy w czasie projektowania byli w ciągłym kontakcie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

- Myślimy, że najpóźniej w ciągu pół roku system zostanie wprowadzony w życie - dodaje Marcin Franc. - Naszym celem jest jednak zainteresowanie nim ludzi w całej Polsce. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać portale społecznościowe. System jeszcze nie działa, ale można nas już znaleźć na Facebooku, pod adresem www.facebook.com/home.php#!/LifeCirclePlus. Mamy też naszą stronę internetową www.coderaiders.pl.

Grupa CodeRaiders potrzebuje każdej pary rąk do pracy, która pomoże jej reklamować rewolucyjny system.

- Do tej pory nasi dawcy byli informowani o potrzebie oddania krwi SMS-em - dodaje doktor Michał Zamolski z RCKiK w Łodzi.

Tymczasem łódzcy policjanci już przygotowują się na akcję "Majówka 2011". Zwiększony ruch na drodze oznacza większe niebezpieczeństwo wypadków.

- Więcej funkcjonariuszy na drogach pojawi się w pierwszy i ostatni dzień długiego weekendu - mówi Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Prawdopodobnie każdego dnia będą też organizowane tzw. trzeźwe poranki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto