Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

65 lat Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach

(pat)
65 lat Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach
65 lat Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach archiwum/Express Ilustrowany
Zespół Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach świętuje wspaniały jubileusz - 65. rocznicę istnienia. Przez ten czas mury "Elektryka", bo tak nazywają szkołę mieszkańcy miasta, opuściło tysiące absolwentów. Mimo tendencji kontynuowania po gimnazjach nauki w liceach ogólnokształcących, placówka nigdy podczas naboru nie narzeka na brak chętnych.

Podwaliny szkoły, funkcjonującej od 20 października 1946 roku, stworzył Leopold Pawłowski, jej pierwszy dyrektor. Najpierw było to trzyletnie Gimnazjum Pabianickiej Spółki Akcyjnej Przemysłu Chemicznego, które nie posiadało własnego budynku. Lekcje odbywały się w fabrycznej stołówce, ale już rok później - w czterech pokojach pałacyku, należącego do współwłaściciela zakładu.

- Z biegiem czasu szkoła się rozrastała. W trzecim roku istnienia w Gimnazjum Chemicznym, gdyż tak ją nazwano, kształciło się już 196 uczniów. Przyjęła też nową nazwę, Zespół Szkół Chemicznych - mówi Monika Pawłowska-Wielebska, polonistka w ZS nr 2.

Lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia zaowocowały decyzją o zbudowaniu nowej siedziby dla szkoły. Zanim jednak budynek oddano do użytku, w roku szkolnym 1967/1968, uczniowie korzystali w gościny szkół podstawowych nr 9, 12 i 13. Powstanie nowego gmachu rozwiązało problemy lokalowe, ale pojawiły się inne - zmniejszyło się zainteresowanie nauką w zawodach chemicznych. Dlatego też nauczanie rozszerzono o dwie specjalności - elektryczną i elektroniczną.

W 1989 r. placówka przyjęła nazwę Zespół Szkół Zawodowych im. prof. Janusza Groszkowskiego i kształciła w 28 oddziałach aż 755 uczniów, przygotowując ich do pracy w przemyśle elektromaszynowym, chemicznym, spożywczym, łączności oraz rzemiośle. Utworzenie dwa lata później nowego kierunku - technikum ochrony środowiska - umiejscowiło szkołę wśród zaledwie dwunastu w Polsce, które go oferowały.

- Zmieniające się potrzeby rynku wymusiły zmianę profilów i zawodów. Dziś mamy licea profilowane, kształcące m.in. pracowników socjalnych czy mechatroników, jest też technikum informatyczne i analityczne - stwierdza Henryk Kucharski, dyrektor ZS nr 2. - Cieszymy się, że absolwenci naszej szkoły podejmują studia na różnych kierunkach wyższych uczelni.

Pabianicki "Elektryk", który nazwę Zespół Szkół nr 2 przyjął 1 września 2000 roku, może pochwalić się również innymi osiągnięciami. Jego uczniowie odnoszą ogólnopolskie sukcesy w sporcie oraz w konkursach i turniejach wiedzy. W placówce funkcjonuje też szkolny ośrodek kariery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto