Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie uliczne w Pabianicach będzie zmodernizowane. Urząd Miejski właśnie ogłosił przetarg

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Żarówki sodowe w latarniach zostaną wymienione na ledowe.
Żarówki sodowe w latarniach zostaną wymienione na ledowe. Polska Press
Urząd Miejski w Pabianicach ogłosił przetarg na wymianę żarówek w oprawach oświetlenia ulicznego – z sodowych na ledowe, budowę nowego oświetlenia ulicznego i parkowego oraz budowę doświetlenia przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Ledy zamiast zwykłych żarówek

W pierwszej kolejności nastąpi modernizacja źródeł światła w latarniach. W sumie przewidziano wymianę ponad 3,8 tys. żarówek na drogach publicznych oraz innych terenach w zarządzie miasta, z sodowych na ledowe; dodatkowo punktowane będzie wyposażenie w program redukcji mocy w godzinach nocnych. Zalety wymiany to mniejsze zużycie energii, wyższa sprawność, dłuższa żywotność, pozytywny wpływ na środowisko, a w efekcie również poprawa bezpieczeństwa.

Nowe oświetlenie zostanie wybudowane w parku Hadriana (u zbiegu ulic Karniszewickiej i Wspólnej) oraz przy ośmiu ulicach: Hermanowskiej, Okulickiego, Nastrojowej, Ornej, Familijnej, Zielnej, Sybiraków oraz łopatce ul. Miodowej. Dotychczas miejsca te były nieoświetlone.

Jaśniej przy przejściach dla pieszych

Planowane jest doświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych, które poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w newralgicznych lokalizacjach: na ul. Moniuszki (przejścia przy ul. Kościuszki, Bohaterów, Pięknej, Wyszyńskiego, Kamiennej/Powstańców Warszawy, Matejki, Toruńskiej, Ostatniej oraz Szarych Szeregów/Śniadeckiego), ul. Ostatnia/Dąbrowskiego, ul. Karniszewicka /Torowa, na ul. Skargi (przy PM nr 15, SP 8 i dyskoncie), na ul. Waltera Jankego (przed krańcówką autobusową, przed ul. Smugową, na skrzyżowaniu z ul. Nawrockiego oraz ze Świetlickiego i Bugaj), ul. Grota-Roweckiego przy SP 3, ul. Nawrockiego przy Gawrońskiej, ul. Jana Pawła II (przy szpitalu, kościele, SP 13, na skrzyżowaniach z ul. Konopnickiej, Południową i Grabową) i ul. Traugutta/ św. Rocha.

Przewidziana jest też możliwość oświetlenia powstającej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Popiełuszki, od Wiejskiej do Jutrzkowickiej – zależy to od wyników przetargu. Dodatkowo wykonawca ma wdrożyć oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą oświetleniową wraz z elektroniczną inwentaryzacją. Oferty można składać do 9 marca. Czas realizacji to 13 miesięcy od podpisania umowy (w tym 7 miesięcy na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe). Pieniądze na inwestycję pochodzą z budżetu miasta oraz dofinansowania z programu Polski Ład.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto