Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z budżetu województwa trafią do łódzkich szpitali

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
56 mln zł z budżetu województwa trafi w tym roku do szpitali w regionie. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowego sprzętu oraz remonty. To oznacza większy komfort i lepszą diagnostykę dla pacjentów.

Prawie 19 mln otrzyma Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, a 8 mln – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Symboliczne czeki dyrektorom łódzkich szpitali wręczył Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. W ostatnich tygodniach pieniądze zostały przyznane też placówkom w regionie. Dofinansowanie dotyczy m.in. szpitali wojewódzkich w Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i Zgierzu.

Rozbudowa Centrum Onkologii i Hematologii
Szpital im. M. Kopernika w Łodzi otrzymał pieniądze w ramach profilaktyki onkologicznej i onkologii klinicznej. Za te fundusze będzie można kontynuować przebudowę i rozbudowę Centrum Onkologii i Hematologii, Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej, Apteki oraz Izby Interwencyjnych Przyjęć Onkologicznych. Pieniądze zostaną również przeznaczone m.in. na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Jest to największy projekt prowadzony w szpitalu. Dzięki dotacji pacjenci będą leczeni w lepszych warunkach.
Jak mówił dyrektor placówki, Andrzej Kasprzyk, szpital jest centrum leczenia w zakresie chorób onkologicznych mieszkańców naszego regionu. Placówka promuje profilaktykę onkologiczną. Liczba zachorowań na nowotwory rośnie każdego roku i są one drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Szpital im. M. Kopernika ma też przyznane w 2023 roku 482 tys. zł na rehabilitację onkologiczną.

Jest już remont na kardiologii
Nieco ponad 8 mln zł otrzyma szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Pieniądze przeznaczone zostaną na działania związane z leczeniem chorób układu krążenia. Ten szpital został włączony do pilotażowego programu w zakresie kardiologii. Fundusze pomogą rozwinąć specjalistyczny ośrodek kardiochirurgii i kardiologii. W tym roku kupiony zostanie sprzęt i aparatura medyczna wraz z niezbędnym wyposażeniem, m.in. respiratory, łóżka dla chorych, kardiomonitory, pompy infuzyjne, stacje dokujące. Kontynuowany będzie też remont pomieszczeń.

- Służba zdrowia niestety przez wiele lat była niedofinansowana m.in. pod kątem sprzętowym i budowlanym. Dlatego od początku tej kadencji samorządowej zarząd województwa jako priorytet uznał, że należy wyłożyć znacząco wyższe środki właśnie na służbę zdrowia – podkreślał Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Wsparcie dla placówek w regionie:
Poza ogłoszonymi dzisiaj dotacjami dla dwóch łódzkich szpitali, z budżetu województwa do placówek medycznych w regionie trafi w tym roku prawie 30 mln zł:
* Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu otrzymał 6 mln zł na zakup tomografu komputerowego wraz z adaptacją pomieszczeń oraz na modernizację kanalizacji
* Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach dofinansowany został 4,7 mln zł na termomodernizację budynków oraz przebudowę pomieszczeń dla potrzeb Pracowni Diagnostyki Endoskopowej
* Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim dostał 6,9 mln zł na termomodernizację budynków, na budowę windy zewnętrznej dla budynku głównego oraz zakup drukarek
* Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał 4,7 mln zł na modernizację oddziału ginekologiczno-położniczego oraz zakup oprogramowania i sprzętu do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej
* Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi ma przyznane 4 mln zł na przebudowę i rozbudowę przychodni
* Pabian – Med w Pabianicach otrzymał 89 tys. zł na zakup sprzętu i wyposażenia zakładu rehabilitacji
* Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie – dostał 1 mln zł na remont kuchni szpitalnej, zakup i montaż dźwigu kuchenkowego
* Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi – 114 tys. zł – m.in. na wykonanie ocieplenia budynku wraz z rekultywacją terenu.

Dofinansowanie wyposażenia
Poza tym, na początku lutego zarząd województwa łódzkiego podpisał umowy na dofinansowanie – w sumie 40 mln zł - z dwoma wojewódzkimi szpitalami specjalistycznymi. Pieniądze mają sfinansować m.in. nowe oddziały szpitalne oraz zakup nowoczesnego wyposażenia. Środki pochodzą z programu React-EU - unijnego wsparcia na walkę ze skutkami pandemii. Dofinansowane szpitale to Wojewódzkie Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.

Szpitale w regionie dostaną wsparcie także z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Będzie to prawie 1,7 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto