Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zostać rodzicem zastępczym. Jakie wynagrodzenie dla rodzin zastępczych?

Redakcja
Dwa tysiące sześćset złotych brutto płaci powiat zawodowym rodzicom za opiekę naddziećmi. Dodatkowo otrzymują oni blisko 1600 zł na rękę na każde dziecko miesięcznie. Przykładowo, para, która decyduje się wziąć pod opiekę rodzeństwo, otrzyma co miesiąc wynagrodzenie 2,6 tys. zł brutto oraz 3,2 tys. zł na rękę (czyli łącznie ok. 5 tys. zł netto). Jak mówią pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach, pensja ma zwolnić jednego rodzica odpracy zawodowej. Pieniądze nie przyciągają zainteresowanych, bo kandydatów brakuje.

Na rodziców zastępczych czekają podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Porszewicach oraz domu dziecka przy ul. Sejmowej w Pabianicach. Poza tym, dzieci z powiatu pabianickiego, które są umieszczone w placówkach mieszczących się poza granicami powiatu. Nie ma także chętnych do stworzenia pogotowia rodzinnego dla małych dzieci (do 1. roku życia).

- Bardzo trudne jest poradzenie sobie z rozłąką, bo dzieci w pogotowiu rodzinnym przebywają trzy lub sześć miesięcy, do mometu ustabilizowania się ich sytuacji prawnej - mówią pracownicy PCPR w Pabianicach.

Jak wygląda proces rekrutacji i kto może wziąć w nim udział?

Osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej powinny zgłosić się do PCPR w Pabianicach (ul. Traugutta 6a, I piętro, pok. nr 16). Wraz ze złożeniem wniosku należy dostarczyć zaświadczenia m.in. o dochodach, stanie zdrowia, niekaralności. Jeśli o status rodziny zastępczej starają się małżonkowie, powinni dołączyć akt małżeństwa. Następnie pracownicy placówki sprawdzają warunki bytowe kandydatów, przeprowadzają wywiady środowiskowe z sąsiadami. Przyszłych rodziców zastępczych czekają też testy psychologiczne, a ponich szkolenie, które polega na przyglądaniu się funkcjonowaniu innych rodzin zastępczych. Na koniec zostają praktyki w domu dziecka.

W powiecie działa 165 rodzin zastępczych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zostać rodzicem zastępczym. Jakie wynagrodzenie dla rodzin zastępczych? - Express Ilustrowany

Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto